23 Nisan Çocuk Bayramında Yapabileceğiniz Aktiviteler

23 Nisan Çocuk Bayramı'nda çocuklarınızla birlikte vakit geçirebileceğiniz pek çok aktivite yeri bulunmaktadır. Bu aktivite seçenekleri sadece çocukların değil yetişkinlerin içindeki çocuğa da hitap eder. Bu yüzden ailecek birlikte kaliteli ve keyifli zamanlar geçirebilmeniz için bu özel günde gidebileceğiniz yerler aşağıda sıralanmıştır.

2
178

Bilindiği üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı milli bir bayramdır. Çocuk bayramı olarak da geçen bu gün ilk ortaya çıktığında başka bir adla anılmaktaydı. Bu nedenle 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın ortaya çıkmasında sadece çocukların değil, 3 bayramın da payı bulunmaktadır. Çocuk bayramı ayrı bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra ise Ulusal Egemenlik kavramına Çocuk Bayramı kavramı da eklenmiştir. Sonuç olarak 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kavramları birleşip tek bir bayram haline gelmişlerdir. Başka bir deyişle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmuştur.

Bu milli bayram geçmişten günümüze pek çok etkinlikle kutlanmıştır. Çocukların günü de olduğu için coşkuyla kutlanan bir bayramdır. Çocuklar şiirler okur, çeşitli halk danslarını sergiler, evlerini ve sınıflarını balonlarla, bayraklarla süslerler. O güne özel olarak kırmızı-beyaz giyinirler.

23 Nisan Çocuk Bayramı‘nda çocuklarınızı şımartmak ve onlarla kaliteli vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle bu yazıda bu ve bunun gibi özel günlerde çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz çeşitli aktiviteleri konu edindim. Bu tür aktiviteler hem çocuğunuzun gününü neşelendirir hem de sizinle daha fazla vakit geçirmesine olanak sağlar. Onların bayramında birlikte eğlenmek aynı zamanda asla unutulmayacak bir anıya adım atmak demektir.

İçerikler

23 Nisanda Çocuğumla Birlikte Nasıl Kaliteli Vakit Geçirebilirim?

Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz vakit tabii ki sadece 23 Nisan Çocuk Bayramı ile kısıtlı olmamalıdır ama bu özel günde birlikte kaliteli vakit geçirmek ebeveyn-çocuk arasındaki bağın kuvvetlenmesine olanak sağlar. Çocuklarınızla birlikte vakit geçirmek sosyal bağınızın da kuvvetlenmesine neden olur. Birlikte vakit geçirmek çocuğunuzun duygusal açıdan tatmin olmasını sağlar, sizinle sağlıklı bir ilişki kurar.

Tatil Günlerinin Vazgeçilmezi : Eğlence

1-Legoland

Lego oyuncuları, çocukların vazgeçilmezlerindendir. Legolar ile binalar, havyanlar ya da çeşitli nesneler oluşturabilirler. Bu tamamen onların hayal gücüne kalmış bir şeydir. Evde birlikte oyunlar oynadığınızda da sizi legolarla oynamaya dâhil etmek ister. Bu yüzden çocuğunuzla birlikte Legoland’e gitmek birlikte güzel vakit geçirmenize olanak sağlar. Legoland’in içerisinde çocuğunuzun mutlu bir şekilde vakit geçirebileceği pek çok eğitici ve öğretici aktivite mevcuttur.

İçerisinde bulunan Miniland bölümünde ünlü mimari eserlerin minyatürlerini bulabilirsiniz. Lego 4D Sinema bölümünde ise 4D filmler mevcuttur. Çocuğunuzla birlikte sinema keyfini de burada yaşayabilirsiniz. Krallık Macerası Lazer Oyunu bölümünde ise çocuklarınızla birlikte bir takım oyunu oynayabilirsiniz. Lazer tabancalar eşliğinde birlikte bir prensesi kurtarabilirsiniz.

Legodan yapılacak yeni figürleri keşfedin!

Tüm bunların yanı sıra Lego Yapım Uzmanı, Duplo Fabrikası ve Lego Fabrikası gibi bölümlerde etkileşimli bir şekilde vakit geçirebilme şansına sahipsiniz. Maceralı dakikalara ve yarışlara hazır olmalısınız.

23 Nisan Çocuk Bayramında Deniz Canlılarıyla Tanışın!

2-Sea Life Akvaryum

Denizaltını seven bir çocuğunuz varsa bu akvaryum tam da ona göre!

Denizaltında yaşayan canlıları yakından görerek çocuğunuzla bu büyüleyici anı paylaşabilirsiniz. Dolayısıyla geleceğin denizcisine merhaba deme şansına sahipsiniz. Belki de çocuğunuz bu sayede mesleğini akvaryum sayesinde seçer.

Bu akvaryum sayesinde deniz kaplumbağalarını yakından görebilirsiniz ve onların hikâyelerini yakından tanık olmak mümkün. Palyaço Balığı kasabası, çocuğunuzun en sevdiği bölüm olacaktır. Bu bölümde o kadar çok palyaço balığı var ki saymanız mümkün bile değil. Onları yakından izleyebilirsiniz.

Köpekbalıkları Krallığı ve Vatoz Koyuyla birlikte pek çok deniz canlısını yakından tanıyabileceksiniz. Deniz canlılarını sadece izlemeyelim, kendi deniz canlımızı yüzdürelim derseniz Resim Akvaryum bölümüne göz atmalısınız. Bu bölümde çocuğunuz istediği deniz canlısını kendisi canlandırır ve bu sayede deniz canlısını çizdikten sonra onu taratır. Çizdiği deniz canlısının yüzüşünü dijital akvaryumdan izleyebilir. Okyanus Tüneli, Kaya Havuzu ve Denizanası Topluluğu bölümlerinde de pek çok deniz canlısıyla tanışıp çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

23 nisan çocuk bayramında çocuğunuzla birlikte deniz hayvanlarını keşfedin.

Bir günlüğüne ünlü bir sihirbaz olmak ister misiniz?

3-İstanbul İllüzyonlar Müzesi

Abrakadabra!

Bu müze sayesinde illüzyonları yakından görebilirsiniz, aynı şekilde onlara dokunabilirsiniz ve hatta deneyimleyebilirsiniz. Burada bulunan her eşya ile etkileşime geçebilme şansına sahipsiniz, ilk elden deneyimleme fırsatına erişebilirsiniz. Çocuğunuzun oldukça fazla hoşuna gidecek olan bu müze içerisinde oldukça maceralı dakikalar yaşamanızda mümkün. Mesela Vortex Tüneli’ne adım attığınız anda yerçekimine meydan okumaya başlarsınız. Eğer bu tünelden başarılı bir şekilde ayrılabilirseniz pek çok maceralı ve gizemli bölüm sizleri beklemektedir. Akıl oyunları bulunan odalarda ise ailecek komik ve kaliteli vakitler geçirebilirsiniz. Müze içerisinde hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır. Bu dükkândan anılarınızı unutmanızı imkânsız kılacak hediyelik eşyalar edinmeniz mümkündür. 

Geleceğin sihirbazlarını ağırlayan İllüzyon Müzesi!

Sonsuz Bir Tatlı Çılgınlığına Hazır Olun!

4-Pelit Çikolata Müzesi

Hangi çocuk çikolata sevmez ki!

Çocukların yanı sıra yetişkinlerinde eğlenerek deneyimleyebileceği bir müze olan Pelit Çikolata Müzesi devasa çikolata figürlerinden oluşmaktadır. 1957 yılında çikolata yolculuğuna başlayan bu yer göz doyurmak için birebirdir. Burası pek çok salondan oluşmaktadır. Ana Salon içerisinde sizi gerçek boyutlarda çikolatadan ev beklemektedir. Çikolata şelalesini de görmek isterseniz Ana Salon’a uğramadan geçmeyin. İstanbul salonunda ise İstanbul’un pek çok tarihi yapısını çikolatadan yapılmış bir şekilde keşfetme şansına sahipsiniz. Türk Büyükleri Salonu’nda ise Türk tarihine damga vuran pek çok kişiyi görebilirsiniz, Dünya sanatçılarına göz atmak isterseniz de Sanatçılar Salonu’na uğrayabilirsiniz. Medeniyetler Salonu’nda ise çocuğunuz pek çok devleti ve milleti temsil eden yapılara göz atabilir. Çocuğunuz bu müze sayesinde eğlenip ve yeni şeyler öğrenir.

Çikolata çılgınlığı Pelit Çikolata Müzesi’nde.

23 Nisan Çocuk Bayramında Doğayla İç İçe Keyifli Bir Tatil Geçirin

5-Darıca Hobit Köyü

Doğayla iç içe olan bu yer çocuklarınızın temiz hava alabilmesi ve dilediğinde gezip eğlenebilmesi için birebirdir. Çocuklarınızla birlikte eğlenip bir sürü fotoğraf çektirebilirsiniz. Bu köy içerisinde 15 adet farklı şekiller eve renklere sahip hobit evi bulunmaktadır. Bu evlerle birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz. Bazılarının kapılarını açıp içerisinde de fotoğraflar çektirmeniz mümkündür. Renkli bir yapıya sahip olması ve yemyeşil bir ormanın içerisinde yer alması çocuklarınız için ilgi çekici olacaktır. İçerisinde hobit evlerinin yanı sıra çocuklarınızla birlikte kaliteli vakitler geçirebileceğiniz pek çok alan vardır. Bisiklet yolu vardır. Aynı şekilde; basketbol, tenis veya futbol sahaları gibi alanlar da vardır.

23 nisan çocuk bayramında çocuklarınızla birlikte temiz hava alabilirsiniz.

6-Ormanya Doğal Yaşam Park

Burası çocuklarınızın tamamen doğayla iç içe olabileceği, pek çok hayvanı yakından tanıyabileceği bir yaşam parkıdır. Burada hayvanların yaşayabilmesi doğal yaşam korunur. Hayvanların insanlarla etkileşim içerisinde olması sağlanır. İçerisinde çocuklarınızın keyifli zamanlar geçirebileceği Çocuk Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır. Burada çocuklarınız pek çok hayvanı yakından tanıma fırsatı yakalar. Yaban Yaşam Alanı ise hayvanların doğal alanlarına karışılmadan oluşturulmuştur. Burada da geyik, ceylan, karaca ve Yılkı atı gibi pek çok hayvanı görebilirsiniz.

Çocuklarınıza hayvan sevgisi aşılamak için seçin ve hep birlikte doğanın keyfini çıkarın. Burayı günübirlik gezebildiğiniz gibi konaklama alanları da mevcuttur. Kamp Alanı 42 çadır ve 23 karavan kapasitelidir. Doğal yaşamda keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. İçerisinde bulunan Orman Kütüphanesi sayesinde de kitap kurtları olan çocuklarınızı sevindirebilirsiniz. Orman Kütüphanesinde keyifli bir şekilde vakit geçirebilirler. Kuş Gözlem Alanı’nda ise doğa içerisinde kolay kolay gözlemleyemeyeceğiniz kuşları ailecek gözlemle imkânına erişebilirsiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı
23 nisan çocuk bayramında şehrin gürültüsünden uzak doğal yaşam parkı.

Tüm bunların yanı sıra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı pek çok farklı şekilde de ailecek değerlendirerek gezme imkanına sahipsiniz. Sonuç olarak, çocuklarla hep birlikte ailecek aktiviteler yapmak bağınızı güçlendirir. Bu nedenle çocuğunuz büyüdüğünde de bu anıları kolay kolay unutmaz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz