Bilgisayar Aksesuarları Nasıl Seçilmelidir?

Ofiste kullandığınız bilgisayarın ve bilgisayar aksesuarlarının hızlı ve konforlu olması gerekmektedir. Verimli çalışabilmek için bilgisayarın ve bilgisayar ekipmanlarının önemi büyüktür. Çalışma hayatının yanı sıra bilgisayarlara ve aksesuarlarına günlük yaşamınızda da ihtiyaç duyabilirsiniz. Okullarda ve kütüphanelerde ders çalışmak için evde ise hem çalışmak hem de film, dizi izlemek oyun oynamak için doğru donanımın bulunması gerekmektedir.

0
20

Ofis içerisinde çalışırken kullandığınız bilgisayarın ve bilgisayar aksesuarlarının hızlı ve konforlu olması gerekmektedir. Verimli çalışabilmek için ekipmanların önemi büyüktür. Çalışma hayatının yanı sıra bilgisayarlara ve aksesuarlarına günlük yaşamda da ihtiyaç duyulmaktadır. Okullarda ve kütüphanelerde ders çalışmak için evde ise hem çalışmak hem de film, dizi izlemek oyun oynamak için doğru donanımın bulunması gerekmektedir. Çalışma alışkanlıklarınıza ve yapacağınız işe göre dizüstü bilgisayar ya da masaüstü bilgisayar seçeneklerinden istediğinize yönelebilirsiniz. Kişisel kullanım için alınan bilgisayarlar ve iş kullanımı için alınan bilgisayarlar aynı kapasitede ve görünümde olmayabilir. Bilgisayar aksesuarları da aynı şekilde seçilmelidir. Eğer ev içerisine kişisel kullanım için aksesuar alacaksanız daha az özelliğe sahip olan ürünlere yönelebilirsiniz. Fakat bilgisayarı aksesuarlarını çalışma hayatında kullanacaksanız ya da oyun bilgisayarlarınız için ürün alıyorsanız yine seçim yaparken alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmanız doğru olacaktır.

Ofiste Kullanılan Bilgisayar Aksesuarları

İş yerlerinde bilgisayarlar maksimum olarak kullanılan teknolojik ürünlerdendir. Mouse, klavye, hoparlör, webcam gibi pek çok farklı aksesuar da mutlaka ofisinizde bulunmalıdır. Online toplantılarda, sunumlarda webcam’i kullanabileceğiniz gibi gün içerisinde işinizi yaparken klavye ve mouse kullanabilirsiniz.

Klavye

Bunu almakta ne var canım alt tarafı klavye işte diyebilirsiniz. Fakat klavyelerin tümü aynı işlevi görmemektedir. Bilgisayar aksesuarları arasında belki de en önemlilerinden biridir. Örneğin; klavyedeki harf diziliminin kullanım alışkanlıklarınıza göre seçilmesi gerekmektedir. F ve Q olarak adlandırılan klavyelerin harf dizilimleri farklıdır. Q klavye, İngilizce kelimelere göre düzenlenmiş olan ürün çeşitlerindendir. F klavyede ise harf dizilimi Türkçe’ye göre yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kablolu ya da kablosuz ürünlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer sürekli ofis dışında çalışıyorsanız ya da seyahat ediyorsanız kablosuz klavyeleri tercih edebilirsiniz.

Aksesuar seçimi yaparken tasarım açısından da değerlendirme yapılmalıdır. Ergonomik tasarıma sahip olan bileğinizi tam kavrayacak klavyeleri seçmelisiniz. Böylece uzun süre bilgisayar başında çalıştığınızda yazı yazarken bileğiniz ağrımaz.

Mouse

Bilgisayar aksesuarları denilince akla gelen ilk ürün aslında mouse oluyor. Bunun nedeni ise mouse’un çalışma hızını etkilemesi. Doğru ürün seçtiyseniz ve mouse hızlıysa gününüz verimli geçecektir. Birden fazla mouse türü bulunmaktadır. Optikten tutun mekanik, lazer ve dokunmatik gibi farklı çeşit ürün bulunmaktadır.

Dikkate alınması gereken ilk hususlardan biri de DPI yani çözünürlük birimidir. İnç başına düşen nokta değerini ifade etmeye yarayan DPI, mouse’un hassasiyetini ve duyarlılığını belirtmektedir. DPI değeri yüksek olan bir mouse alırsanız oldukça hızlı çalışma imkânına erişebilirsiniz. Fakat işiniz mouse’un hızlı çalışmasını gerektirmiyorsa hassasiyeti düşük olan ürünlere yönelebilirsiniz. Tıpkı klavyede olduğu gibi mouse için de kablolu ya da kablosuz seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden kullanım alanınıza ve amacınıza en uygun olanı belirlemelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise mouse’un üzerinde yer alan fonksiyon tuşlarıdır. Eğer günlük kullanım için ürün alıyorsanız fonksiyon tuşları size fazla gelebilir. Oyuncu ya da grafik tasarımcı değilseniz standart tuşlara sahip olan ürünlere yönelebilirsiniz.

Klavye ve Mouse Setleri

Klavye ve mouse setleri arasında seçim yaparken yine kullanım alışkanlıklarınız ön planda olmalıdır. Masaüstü bilgisayar aksesuarları arasında vazgeçilmezlerden olan bu ürünleri seçerken ürünlerin hızlı ve bir o kadar da akıcı bir kullanıma sahip ürünler olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra tasarım açısından da bilgisayarınıza uyumlu olan setlere göz atmakta fayda vardır. Bilgisayar aksesuarı setleri seçerken cihazınızla uyumlu olmasına da özen göstermelisiniz. Cihazınızla uyumlu çalışmayan ürünler ya bozulur ya da cihazınızı bozabilir. Kullanım aşamasında da üründen verim alamazsınız. Kablosuz kullanıma sahip klavye ve mouse seti tercih edecekseniz USB çıkışının bilgisayarınıza uyumlu olması gerekir. Aksi takdirde ürünü kullanmak için alsanız bile bilgisayarınızla bağlayamadığınız için kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Kullanım Amacınıza Özel Bilgisayar Aksesuarları

Hoparlör

Klavye ve mouse gibi temel aksesuarların aksine hoparlör her ofis çalışanının tercih ettiği bir aksesuar değildir. Artık bilgisayarlarda da hatrı sayılır ses kalitesi sunan hoparlörler bulunmaktadır. Yine de harici ürün almak isterseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 2+1 ya da 5+1 olarak nitelendirilen hoparlör çeşitleri bulunmaktadır. Bu tip ürünler yüksek ses seviyesine erişebilir ve üç boyutlu dinleme şansını yakalayabilirsiniz. Yine ofis dışında çalışıyorsanız ya da sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz ürünlerden istiyorsanız taşınabilir hoparlör çeşitlerine şans verebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra toplantılarda kullanabileceğiniz mikrofonlu hoparlör çeşitleri bulunmaktadır. Çok yönlü mikrofona sahip olan bu tip hoparlörler sizlere kesintisiz toplantı imkânı sunmaktadır.

Webcam

Son zamanlarda “online” kavramı tamamen tüm çalışanların bildiği bir kavram haline geldi. Online toplantılar, online dersler, online iş görüşmeleri derken çoğu faaliyet yüz yüze olmaktan çıktı. Hal böyle olunca iyi bir webcam kullanarak toplantı yapabilir ya da iş görüşmelerine katılabilirsiniz. Yüzünüzün net bir şekilde görünebilmesi için webcam’in çözünürlüğünün yüksek olması gerekmektedir. En az 720p çözünürlüğe sahip olan ürünleri tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra bilgisayarınızın mikrofonuna güvenmiyorsanız içerisinde yerleşik mikrofon olan kameralara yönelebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz