İkaz Yeleği Nedir? Neden Kullanılmaktadır?

İş güvenliği denildiğinde akla ilk olarak ikaz yeleği gelmektedir. Güvenlik için bazı malzemelerin temini oldukça önemlidir. Örneğin; iş ortama uygun ayakkabılar, baretler ve ikaz yelekleri gibi güvenlik malzemeleri edinmek hayat kurtarır.

0
37

İş güvenliği için bazı güvenlik malzemelerinin temini oldukça önemlidir. Örneğin; ortama uygun ayakkabılar, baretler ve ikaz yeleği gibi güvenlik malzemeleri edinmek hayat kurtarır.

İkaz yelekleri fosfor kumaştan imal edilirler. Fosfor kumaştan tasarlanan bu ürünlerin ön tarafında ve arka tarafında ışık yansıtan şeritler bulunmaktadır. Genellikle kolsuz olarak tasarlanan bu yelekler, rahat bir kullanım sunması açısından da geniş yapıda üretilmektedir.

Genellikle iş elbiselerinin ya da önlüklerin üzerine giyilmektedir. Gece çalışan ya da riskli kalabalık ortamlarda çalışan kişiler çalışma sırasında güvenlik için tercih etmektedir.

İkaz Yelekleri Nerelerde Kullanılmaktadır?

Güvenlik açısından büyük önem taşıyan ikaz yeleği pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Öncelikle şantiyelerde ve tersanelerde güvenlik amacıyla bu yelekler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra trafik polisleri, gece araçlar tarafından görülmelerini sağlayan reflektörlü ikaz yeleklerini de giymektedir.

Acil sağlık ekipleri, itfaiye görevlileri, acil kurtarma görevlileri bu tip fosforlu yelek çeşitlerini kullanmaktadır. İş kıyafetlerinin üzerine giyilen yelekler sisli havalardan tutun da gece görüşün çok kısıtlı olduğu zaman zarfında bile güvenliği sağlamaktadır.

Yol yapım görevlileri ve temizlik işçileri de görünür olmak adına genellikle sarı olmak üzere ikaz yeleklerini kullanmaktadır.

İkaz Yeleği Nasıl Tasarlanmalıdır?

Farklı renklerde yelekler bulunmaktadır fakat genel olarak yelek tasarımları standart bir kalıp içermektedir.

Bu tip yeleklerin konforlu olmaları öncelik niteliğindendir. Giydiğinizde içerisinde rahat hareket edebilmeli, işlerinizi kolayca halledebilmelisiniz.

Işık yansıtması da önceliklerden bir diğeridir. Tasarlanırken göz alıcı renklerde tasarlanmalıdır. Reflektörlü bantlarının da bulunması görünür olmak açısından önemlidir.

Genellikle bu tip yeleklerin kumaşları yumuşak ve yıkanabilir olarak tasarlanmaktadır. Bu sayede hafif olan bu kumaş çabuk kuruyabilir. Hava alabilen yapıda olduğu için de kullanması oldukça rahattır.

İş Güvenliği Yelekleri Tasarlanırken Hangi Renkleri Kullanılmaktadır?

İşçi yeleği olarak da adlandırılabilen ikaz yeleği tasarlanırken pek çok farklı renk çeşidi kullanılmaktadır.

Turuncu, sarı, yeşil, mavi gibi farklı renk çeşitlerinde tasarlanabilirler. Genellikle turuncu ve sarı renkli reflektörlü yelekler kullanılmaktadır.

Sarı yelekler yüksek derecede görünür olmanıza yardımcı olmaktadır. Genellikle güvenlik önlemi alınması gereken durumlarda kullanılmaktadır. Kazaların önlenmesinde görevli kişilerin çoğunlukla sarı renkli ikaz yeleklerinden giydiğine şahit olabilirsiniz. Aynı şekilde çoğu tehlike işareti de sarı renktedir, bunun nedeni ise oldukça dikkat çekici bir renk olmasından dolayıdır.

Turuncu yelekler de en az sarı yelekler kadar görünürlüğe sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Bu renk yelek çeşitleri genellikle inşaat alanlarında tercih edilmektedir. Açık havada çalışan kişiler tarafından tercih edilen bu yelek çeşidi, mavi gökyüzü ile tezat oluşturmaktadır. Bu sayede turuncu rengi ile en az sarı ikaz yeleği kadar dikkat çekersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz