Kağıt Öğütücü Nedir? Nasıl Çalışır?

Kağıt öğütme makineleri genellikle ofis içerisinde kullanıldığı gibi büyük firmalarda ve ev ortamında da kullanılabilirler. Hem enerjiden hem de zamandan tasarruf adına kullanılan bu ürünler ile 2. ve 3. kişilerin eline geçmesini istemediğiniz önemli ve resmi belgeleri imha edebilirsiniz.

0
36

İçerikler

Kağıt İmha Makinesi Nedir?

Kağıt imha makineleri, evrak imha makinesi ve kağıt öğütücü adlarıyla da anılmaktadır. Özellikle ofislerde kullanılan bu ürün genellikle önemli bilgiler içeren evrakların imha edilmesinde kullanılmaktadır. Ofislerin yanı sıra evlerde de kullanılabilen bu ürün ile sadece kağıt değil, pek çok farklı materyalde imha edilebilir.

Kağıt öğütücü içerisinde kağıt parçalarını depolayacak bir alan bulunmaktadır. Parçalar bu alan içerisine birikmektedir, alan tamamen dolunca kâğıtları geri dönüşüme atabilirsiniz.

Kağıt İmha Makinesinin Çeşitleri Nelerdir?

İmha makinesinin çeşitleri bulunmaktadır. Bu makineler sadece evrak ya da herhangi bir kağıdı imha etmezler. Modeller içerisinde kimlik imhası yapan, kredi kartı, zarf ve CD gibi sert materyallerin imhasını yapan makine modelleri de bulunmaktadır.

Kağıt imha makineleri çeşitleri genelde çapraz, şerit ve mikro cut olmak üzere 3 ana gruba ayrılmaktadır.

Kağıt Öğütücü Nasıl Çalışır?

Makinelerin içerisinde bıçaklar bulunmaktadır. Bu bıçaklar ile evraklar hızlıca kesebilirsiniz. Genellikle paslanmaz olarak üretilen bu bıçaklar ürünün uzun ömürlü olmasına da yardımcı olmaktadır.

Makinenin giriş haznesine öğütmek istediğiniz evrakları, belgeleri ya da diğer materyalleri koyarak makine içerisinde parçalayıp öğütebilirsiniz. Parçalayıp öğütmenin yanı sıra bazı makinelerde yakma işlemi de yapılmaktadır. Bu sayede içerisindeki bilgilerin korunması gereken belgeler de tamamen yok edilmiş olmaktadır.

Evrak İmha Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Marka ya da model seçmeden önce makineyi ne için kullanacağınızı belirlemeniz daha doğru olacaktır. Makine içerisinde sadece kâğıt mı öğüteceksiniz yoksa kredi kartı, zarf ya da CD gibi dijital veri araçlarını da imha etmek isterseniz farklı modellere sahip makinelere yönelmelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra kağıt öğütücü seçiminde ürünün ağız genişliği ve kesme hızı da dikkate alınması gereken noktalardandır. Ağız genişliği ile maksimum öğütülen evrak genişliği paraleldir. Bu yüzden öğüteceğiniz belgelere uygun olan ağız genişliğine sahip ürünlere yönelebilirsiniz. Kesme hızı son derece seri olan makineleri tercih etmeye özen göstermeniz zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar. Motorun son derece güçlü olması ile evrak öğütme hızı da doğru orantılıdır. Ses seviyesinin de olabildiği kadar minimumda olması dikkat edilmesi gereken diğer hususlardandır.

Kağıt imha makinesinin kapasitesi de önemlidir. Öğüteceğiniz kağıt ya da materyal miktarını göz önüne alarak haznesi geniş, orta veya küçük olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Otomatik başlatma özelliği bulunan makinelere de yönelebilirsiniz. Siz kağıt öğütücü haznesine kağıt koymadan çalışmayan bu ürünler hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmenizi sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Evrak İmha Makinesinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İmha makineleri düzenli bakım isteyen ürünlerdendir. Bu yüzden makinenizi sürekli kullanıyorsanız düzenli olarak öğütücü sistemin temizlenmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Düzenli temizlik yapmak bıçaklarda birikebilen kir ve toz gibi olumsuz durumları da önlemektedir. Bu sayede bıçaklarınız uzun ömürlü olur ve makineyi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz