Kuru Meyve Tüketimi ve Faydaları

Kuru meyveler, zamanında toplanan meyvelerin suyunun uçurulmasıyla birlikte kurutularak hazırlanan ürünlerdir. Antioksidan potansiyelleri oldukça fazla olan kurutulmuş meyveler genellikle diyet yapan kişiler tarafından sıkça tüketilmektedir. Yaş meyvelere oranla daha faydalı olan bu ürünler çok eski bir gelenek üzerine günümüze kadar gelmiştir.

0
35

İçerikler

Kuru Meyveler

Kuru meyve olarak adlandırılan meyve çeşitleri, zamanında toplanan ürünlerin suyunun uçurulmasıyla birlikte kurutularak hazırlanmaktadır. Antioksidan potansiyelleri oldukça fazla olan kurutulmuş meyveler genellikle diyet yapan kişiler tarafından sıkça tüketilmektedir. Yaş meyvelere oranla daha faydalı olan bu ürünler çok eski bir gelenek üzerine günümüze kadar gelmiştir.

Yüksek miktarlarda C vitamini içerdikleri için genellikle soğuk algınlığı ve nezlenin eksik olmadığı kış aylarında sıkça tüketilmesi önerilmektedir.

Kurutma İşlemi Nedir?

Kuru meyveleri kurutmak için açık havada, fırında ve kurutma dolaplarında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Açık havada kurutma işlemi son zamanlarda en çok rağbet göre işlemlerdendir. Açık havada meyvelerinizi kurutmak istediğinizde güneşte ve gölgede olmak üzere iki farklı şekilde işlem uygulayabilirsiniz.

Kurutmak için ayrılan meyveler ne çok ham ne de olgun olmalıdır. Meyvelerin uygun olgunluğa sahip olmalarına dikkat etmenizde fayda vardır. Doğru meyveler seçildikten sonra sap, çöp ya da taş gibi istenmeyen maddeler ayıklanmalıdır. Ayıklandıktan sonra ise yıkanıp kurutulma işlemine hazır hale getirilmelidir.

En Faydalı Kurutulmuş Meyveler Nelerdir?

Tüm kuru meyve çeşitleri oldukça faydalıdır. Fakat aralarında tabii ki de her derde deva olan meyve çeşitleri bulunmaktadır. Kuru kayısı da bu meyve çeşitlerinden ilkidir.

Kuru Kayısı

Potasyum açısından oldukça zengin olan kuru meyve metabolizmayı güçlendirir ve kasları beslemektedir. İçerdiği K vitamini ile kanın pıhtılaşmasına destek olmaktadır, aynı zamanda tansiyon kontrolünü de sağlamaktadır. En önemli desteği ise sindirim sistemini düzenlemesidir. Sindirimi hızlandırdığı için diyetlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Kuru Üzüm

Kayısıdan sonra en çok tercih edilen ve tüketilen bir diğer kurutulmuş meyve de kuru üzümdür. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kuru kayısı gibi sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Diyet yapanlar uzun süre tokluğu hissetmek için kuru üzüm tüketebilirler.

Kuru İncir

Tatlı yapımında da sık sık kullanılan kuru incir lif açısından oldukça zengin bir üründür. Cilt sağlığı için de oldukça faydalı olan kuru incir kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Kuru Meyve Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuru meyveleri düzenli olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz fakat dikkat edilmesi gereken daha önemli noktalar da bulunmaktadır.

Meyvenizi kuru olarak tüketmek istediğinizde ilk olarak tazeliğine önem vermelisiniz. Tazelikten kasıt kuru meyvenin mevsiminde toplanan ürünlerden oluşmasıdır.

Doğal ürünleri tüketmeye ve evinizde de doğal olarak kurutulan ürünleri bulundurmaya özen göstermelisiniz. Herhangi bir kuru meyveyi gün içerisinde düzenli olarak tüketebilirsiniz. Rafine şeker almak yerine doğal yollarla kurutulan meyvelerden tüketmek daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Blog sayfamızda yer alan diğer yazılarımız sizleri beklemektedir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz