Muadil Toner Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yazıcılar, elektronik ortamda bulunan grafik veyahut metinleri kağıt üzerine işlemektedir. Yazıcılar genellikle bilgisayara USB kablosu ile ya da RJ45 kablosuyla bağlanmaktadır. Ev içerisinde kullanımda dahil olmak üzere pek çok iş yerinde, ofis içerisinde ve özellikle de okullarda yazıcılar sık sık tercih edilmektedir. Yazıcılar genel olarak orijinal toner, muadil toner, kartuş ve muadil kartuş gibi pek çok farklı baskı malzemesi ile çalışmaktadır.

0
51

Yazıcılar, elektronik ortamda bulunan grafikleri veyahut metinleri bir kağıt üzerine işleyebilmenizi sağlamaktadır. Yazıcılar bilgisayara bağlanmaktadır ve çoğu yazıcı çeşitleri de bilgisayara USB kablosu ile ya da RJ45 kablosuyla bağlanmaktadır. Modern bir yazıcıya sahipseniz de çıktı almanın yanı sıra faks çekebilir, tarama, fotokopi gibi işlemlerinizi de bu makinelerle gerçekleştirebilirsiniz. Dijital ortama taşınan belgelerin, fotoğrafların ya da herhangi bir evrağın fiziksel olarak elinizde bulunmasını isteyebilirsiniz. Bu yüzden başvuracağınız ilk durak yazıcılar olacaktır. Evlerde dahil olmak üzere pek çok iş yerinde, ofis içerisinde ve özellikle de okullarda yazıcılar sık sık kullanılmaktadır. Bu yazıcılar orijinal toner, muadil toner, kartuş ve muadil kartuş gibi pek çok farklı baskı malzemesi ile çalışmaktadır.

İçerikler

Yazıcı Çeşitleri Nelerdir?

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Genellikle evlerde kullanılmak için tercih edilen bu yazıcı türü mürekkebinin kolayca değiştirilebildiği için rağbet görmektedir. Bu tür yazıcılar renkli baskıları da kaliteli şekilde çıkarmaktadır. Siyah beyaz baskıyı da hızlıca çıkartmaktadır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı alacaksanız ne sıklıkla çıktı aldığınızdan emin olmanızda fayda vardır. Baskı çözünürlüğü en yüksek olan yazıcı çeşitlerinden biri olduğu için mürekkebi çabuk tükenebilmektedir.

Lazer Yazıcılar

Genellikle iş yerlerinde ve ofislerde kullanılan bu yazıcı türü olan lazer yazıcılar kağıda baskı yapacak olan toner adı verilen baskı malzemesini ısıtmak için lazer ışını kullanmaktadır. Bu tür yazıcılardan genellikle siyah beyaz çıktı alınmaktadır. İş yerinizde veya ofisinizde renkli çıktı almak istediğinizde de bu yazıcıları kullanabilirsiniz. Ürünün içerisinde bulunan tonerlerin kullanım ömrü de oldukça uzundur.

Orijinal toner kullanabileceğiniz gibi yazıcınıza uygun muadil toner seçeneklerine de göz atmanızda fayda vardır.

Nokta Vuruşlu Yazıcı

Nokta vuruşlu yazıcılar, iğneli yazıcı olarak da anılmaktadır. Böyle adlandırılmasının sebebi ise ürünün çalışma parçalarının iğne içermesidir. İğneli yazıcı ile birlikte baskılarınız iğne yardımıyla yapılmaktadır. İçerisinde bulunan iğneleri ile form adı verilen kağıtlara noktalı baskılar yapılabilmektedir. Nokta vuruşlu yazıcılarla kağıt üzerine de baskı yapabildiğiniz gibi dekont baskılarında da kullanabilirsiniz.

Muhasebe ve bankacılık alanlarında kullanımına rastlanan bu ürün özellikle dekont alıp verilen pek çok iş yerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Tüm İhtiyaçlarınızı Karşılayan Yazıcı

Bu yazıcının içerisinde yazıcı, tarayıcı ve faks cihazı aynı anda bulunmaktadır. Genellikle büyük iş yerlerinde tercih edilen bu ürün ile ister baskı alabilir isterseniz belgelerinizi tarayabilirsiniz. Faks çekmek için de bu ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bazı yazıcıların içerisinde faks cihazının yerini fotokopi makineleri almıştır. Faksın yavaş yavaş kaybolmaya başlaması ile fotokopiye de günümüzde her alanda ihtiyaç duyulmaya başlamıştır.

Bu tür cihazlar genellikle mürekkep püskürtmeli olduğu için mürekkeple ya da lazerle çalışmaktadır.

Toner ve Kartuş Nedir?

Tonerler, muadil tonerler ve kartuşlar gibi baskı ürünleri yazıcılarda, fotokopi makinelerinde, faks makinelerinde kullanılan baskı malzemeleridir.

Yazıcı, faks ve fotokopi makinelerinde kullanılan toner, baskı olarak almak istediğiniz yazı ve görsellerin kağıt üzerine eksiksiz bir şekilde aktarılmasına yardımcı olmaktadır. Toz mürekkep formuna sahip olan toner, yazdırma ya da fotokopi işlemi sırasında ısınarak kağıt üzerine yapışmaktadır. Böylelikle görüntü ve yazı kağıda aktarılarak baskısı alınmaktadır.

Kartuş adı verilen baskı malzemesi ise tonerin benzeri bir üründür. Toner toz mürekkep formundayken kartuş sıvı mürekkep olarak yazıcılar da kullanılmaktadır. Yazıcı içerisinde yer alan sıvı mürekkep baskı esnasında ısıtılarak istenilen baskının alınması sağlanmaktadır.

Muadil Toner Nedir?

Muadil toner, orijinal tonerlerle eş değer kaliteye sahip olmak üzere üretilen baskı malzemelerindendir. Orijinal kadar iyi bir kaliteye sahip olan bu ürünler aynı zamanda bütçe dostu baskı malzemelerindendir.

Bazı muadil tonerler tıpkı bazı orijinal tonerler gibi yeniden doldurulma özelliğine de sahiptir. Bu sayede tekrar tekrar toner almak zorunda kalmadan muadil tonerinizi doldurarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Orijinal toneriniz bir kere doldurulduktan sonra artık doldurma toner kategorisine girmektedir. Aynı şekilde yeniden doldurulabilen muadil tonerinizi de bir kez doldurduğunuzda doldurma toner olarak adlandırılması daha doğru olacaktır.

Muadil Tonerleri Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Var Mıdır?

Muadil toner seçerken avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunu bilmenizde fayda vardır. Bu tür tonerleri kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Orijinal tonerleri almak istediğinizde günden güne maliyetlerinin arttığına şahit olabilirsiniz. Muadil olarak adlandırılan tonerler ise yüksek ve kaliteli baskı kapasitesine sahip ürünler oldukları gibi maliyetleri de her bütçeye uygundur. Ancak muadil tonerinizi tekrar doldurmayı düşündüğünüzde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu muadil toner da tozunda aynı kalitenin yakalanmasıyla ilgilidir. Aynı kaliteli toner tozunu yakalamak yazıcının zarar görmemesi açısından önemlidir.

Ürünün dezavantajı ise uyumlu toneri bulamadığınızda ortaya çıkmaktadır. Genellikle doldurma toner olarak adlandırılan sonradan tekrar tekrar doldurulabilen toner çeşitleri daha çok sorun çıkarmaya meyilli baskı malzemelerindendir. Doldurulabilen tonerler sızıntı yapıp baskı sırasında kağıtta mürekkep lekesi bırakabilir. Doldurma ürünlerinde uyumsuz toner seçimi düşük baskıya ve renk açısından kalitesizliğe neden olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz