Mutlaka Dinlemeniz Gereken Podcast Serileri

Podcast, yeni zamanın radyo tiyatrosudur. Zevkinize uygun her türlü programı bulabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmek için hayal dünyanızı harekete geçirin!

0
121

“Podcast” sözcüğü 2000 yılında iPod sözcüğünden oluşmuştur. iPod sözcüğündeki pod ile broadcast sözcüklerinden oluşmaktadır. Bu nedenle adı Podcast olmuştur. Podcastler ilk olarak iPod’lar için tasarlanmıştır fakat günümüzde pek çok platformda podcast’ler yayınlanmaktadır.

Blogların yaygınlaşmaya başladığı dönemde insanlar bloglardaki güncellemelere yetişemeyince RSS feed teknolojisi geliştirilmiştir.. RSS feed teknolojisi kullanıcının takip ettiğini bloğa bir güncelleme geldiğinde veriyi kullanıcının bilgisayarına indiriyordu. Bu zamanla yazıdan çıktı ve insanlar düşüncelerini ses ile anlatmaya başladı. Vj olan Adam Curry bu işi bir adım ileri taşıdı ve iPodder isimli bir program yardımıyla indirilen sesleri iPod’lara otomatik olarak aktarılmasını sağladı. Başka bir deyişle insanlar takip ettikleri bloglardaki ses kayıtlarını istedikleri zaman istedikleri yerde dinleyebilmeye başladı.

İçerikler

Podcast Önerileri

Son zamanlarda hemen hemen her konu hakkında podcast bulabilmeniz mümkün. Tarih, bilim, spor ve pek çok konu hakkında podcast bulmak mümkün olmaya başladı. Podcast kapsamında programlar yapılabildiği gibi radyo tiyatrosu kapsamında pek çok hikâye de anlatılmaktadır. Bu tür programları kulaklığınızı takıp gönül rahatlığıyla dinleyin.

Sanatla İç İçe Olmak İsteyenlere Özel Podcast

KafeinSiz

KafeinSiz podcast’i sinema ve dizi gündemlerini takip etmenizi sağlamaktadır. Vizyona yeni giren filmleri, çeşitli dizileri yorumladıkları ve bu konu üzerine tartıştıkları bir programdır. KafeinSiz ekibinin Youtube kanalları da mevcuttur. Başka bir deyişle bu podcastler beni kesmez ben bir de izlemek istiyorum diyorsanız Youtube kanalı da göz atabilirsiniz.

Storytel: İlk Sayfası

Dizi ve film yorumlarından sonra kitaplara hızlı bir giriş yapıyoruz. Bu kanalda yazarlar ağırlanıyor. Mirgün Cabas ve Can Kazanoğlu yazarları ağırlıyor ve yazarlara kitaplarının ilk sayfasını temel alarak sorular soruyorlar. Ahmet Ümit, Hakan Günday, Ayşe Kulin, Murat Menteş, Zülfü Livaneli, Ayfer Tunç ve Mine Söğüt gibi pek çok yazarı ağırlayıp yazarlarının kitabının ilk sayfası üzerinden söyleşi yapıyorlar. Her program farklı bir yazarın konuk edildiği bu program oldukça bilgilendirici içeriklere sahiptir.

Radyo Tiyatrosu

Dünya Savaşı’ndan sonra yaygınlaşan radyo tiyatroları, Türkiye’de ilk olarak 1950 yılında kendini göstermiştir. 1950’li yıllarda İstanbul Radyosu’nda yayınlanmaya başlayan radyo tiyatrosu pek çok değerli esere ev sahipliği yapmıştır. Hala da ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Radyo Tiyatrosu, Trt kapsamında tiyatrolarını yayınlamaya devam etmektedir. İçerisinde Molier’in Hastalık Hastası eseri, Dostoyevski’nin Mutluluk Kapının Ardındaydı eseri, Çehov’un İsveç Kibriti gibi eserleri bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi pek çok eser Radyo Tiyatrosu kapsamında podcastlerin üzerinden yayınlanmaya devam etmektedir.

Hayatın İçinden Pek Çok Podcast Sizlerle

Olumlu Dünya

Bu podcast pek çok konuyu ele almaktadır. Hayatla ilgili, gündelik hayatımızda karşılaştığımız sorunlarla ilgili sohbet niteliğinde bir podcast. Deniz Özturhan’ın hazırladığı bu podcast hayatın içinden pek çok konuyu ele almaktadır.

Nasıl Olunur?

Bu podcast meslekleri ele almaktadır. Nilay Örnek işinin ehli olan insanlara mikrofon uzatıyor ve mesleklerini anlatmalarını istiyor. Müzisyenlikten sunuculuğa hatta yazarlığa kadar pek çok meslekle ilgili can alıcı durumları ele alıyor.

Bi’ Gidene Soralım

Bi’ Gidene Soralım, Dünya’nın farklı şehirlerinde yaşayan insanlarla söyleşi yapmaktadır. Yurt dışında yaşama gibi pek çok konuyu da konuşmaktadır. Stockholm, Almanya, Bangladeş, Monako, Malezya, Brezilya ve Singapur gibi pek çok şehirde yaşayan insanlarla söyleşi yapılıyor.

Bilim, Spor ve  Bilim Kurgu Sevenler İçin Podcast
Açık Bilim Podcast

Bağımsız bir bilim medyasıdır. Bilimsel verileri dinleyicilerle derinlemesine paylaşırlar. Bu programı Kaan Öztürk ve Tevfik Uyar’ın yayın yönetmenliği yaptığı bir programdır.

İkili Oyun

İkili Oyun, basketbol severlerin zevkle dinleyebileceği bir programdır. Serkan Mutlu, Ali Aktin ve Tancan Fümen ile birlikte her hafta basketbol maçlarının yorumlarını dinleyebilirsiniz.

O Tarz Mı?

Kafa dağıtmak, gülmek ve arkadaşlar arasındaki muhabbetleri dinlemek isterseniz bu podcast’e göz atmalısınız. İsmail Türküsev, Can Bonomo ve Can Sungur’un sunduğu bu programı dilediğiniz her yerde gülmek için izleyebilirsiniz.

Zamanaltı: Bir Podcast Tiyatrosu

Zamanaltı, merak uyandırıcı bir hikâyeye sahiptir. Pelin BAYNAZOĞLU, Mert Günhan ve Yiğitcan Erdoğan’ın ortak yapımı olan bu podcast’de Hitler’in çocukluğundan başlayarak değişik bir zaman hikâyesi anlatılıyor. Eğer macera ve bilim kurgu sever biriyseniz bu podcast’e göz atabilirsiniz.

Podcast Nasıl Yapılmalıdır?
  • Podcast kaydedebilmeniz için ilk önce podcast’inizin ne anlatacağını belirlemeniz gerekir. Bir söyleşi mi yapmak istiyorsunuz ya da bir hikâye mi anlatacaksınız ilk önce bunu belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında konuya karar verdikten sonra podcast için telifsiz müzikler bulmalısınız. Müzik bulduktan sonra podcast’in kapak tasarımını oluşturmalısınız. Bunu kendinizde yapabileceğiniz gibi bir profesyonelden de yardım alabilirsiniz.
  • Podcast’leri kaydetmek için bazı ekipmanlar gereklidir. Bu ekipmanları edinmek işinizi kolaylaştırır. Bilgisayar, mikrofon, ses kaydı almak için yazılım, kulaklık, ses kartı ve mikser, ses kayıt cihazları gibi pek çok ekipmana ihtiyacınız vardır.
  • Podcast’inizin konusunu belirlediniz ve ekipmanları edinip kaydettiniz. Sonraki adım ise podcast’i yüklemek. Podcast’i hangi platforma yükleyecekseniz orada hesap açmalısınız. Sonrasında podcast’lerinizi düzenli bir şekilde yayınlamalısınız.

Podcast dinlemesi çok hoş olan programlardandır. Bir söyleşi, bilgilendirici program ya da hikâye dinleyebilirsiniz. Gülmek, eğlenmek ve günün stresinden uzaklaşmak için dinleyebileceğiniz pek çok podcast kanalı mevcuttur. Gün içerisinde işyerinizde ya da okulunuzda kulaklık takıp dilediğince dinleyebilirsiniz.

Keyifli bir gün geçirmek isterseniz diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz