Ofiste Elektrik Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Elektrik faturalarınız çok fazla geliyorsa tasarruf etme yöntemlerini düşünmenin vakti gelmiş demektir. Tasarruf edebileceğiniz pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Elektrik tüketimini en aza indirerek bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Bütçeyi rahatlatmanın yanı sıra tasarruf yaparak karbondioksit emisyonunu düşürebilir, fosil yakıtların kullanımını azaltabilirsiniz.

0
34

Elektrik faturalarınız çok fazla geliyorsa tasarruf etme yöntemlerini düşünmenin vakti gelmiş demektir. Tasarruf edebileceğiniz pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Tasarruf sayesinde ürünlerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayıp verimini koruyabilirsiniz. Diğer yandan elektrik tüketimini en aza indirebilirsiniz ve elektrik tasarrufu yaparak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Bütçeyi rahatlatmanın yanı sıra tasarruf yaparak karbondioksit emisyonunu düşürebilir, fosil yakıtların kullanımını azaltabilirsiniz.

Tasarruf yapmanın ilk adımı evinizde ve ofisinizdeki elektronik eşyaların ne kadar enerji harcayabileceğini bilmekten geçiyor. Teknolojik ürünlerin harcadığı enerji faturanızı şekillendirmektedir. Eğer cihazlarınız çok fazla enerji tüketiyorsa daha az enerji tüketen teknolojik cihazlarla değiştirmelisiniz. Bazı kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmek ve alışkanlıkları değiştirmek de faturanıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Hangi Saatler Arasında Elektrik Tasarrufu Yapılmalıdır?

Tasarruf yapabilmek için gün içerisinde elektriğin daha az maliyetli olduğu saat dilimlerini bilmeniz gerekmektedir. 06.00 ile 17.00 arası gündüz dilimi olarak anılmaktadır. Elektriğin daha fazla maliyetli olduğu zaman dilimiyse 17.00 ile 22.00 arasıdır. Bu saat diliminde çamaşır, bulaşık makinesi ya da diğer teknolojik ürünleri çalıştırmamaya özen göstermelisiniz. Elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimiyse 22.00 ile 06.00 arasıdır. Uzmanlar bu saat dilimleri arasında bulaşık makinesi veya çamaşır makinesi çalıştırılmasını tavsiye etmektedir.

İş yerlerinde Tasarruf Yöntemi

Ofiste elektrik tasarrufu yapmak önemlidir. Ay sonunda giderinizin gelirinizden daha fazla olmasını istemiyorsanız mutlaka her konuda tasarruflu olmaya özen göstermelisiniz. Isı ya da elektrik fark etmez enerji konusunda tasarruf etmelisiniz.

1.Ampullerinizi Değiştirin! Enerji Tasarruflu Ampul Kullanın.

Ofiste enerji tasarrufu özelliğine sahip ampullere yönelmelisiniz. Enerji tasarrufuna sahip ampuller diğerlerine nazaran daha az enerji tüketmektedir. Genellikle LED olarak adlandırılan bu ürünler klasik ampullere göre daha gelişmiş teknolojiye sahiptir. Tüm bunların yanı sıra ofisinizde mutfak, lavabo gibi alanlara otomatik yanan lambalardan tercih edebilirsiniz. Sürekli yanan ya da sürekli açılıp kapanan lambalarda enerji israfıdır. Üstelik LED ampuller diğer aydınlatma ürünlerine göre daha uzun ömürlüdür.

Teknolojik ürünlerinizi, ampullerinizi otomatik olarak kullanabileceğiniz akıllı priz gibi yenilikçi ürünlere de yönelebilirsiniz. Akıllı prizler sayesinde açık unuttuğunuz ampulleri kapatabilir ya da saat ayarlaması yaparak istediğiniz saat aralığında ürünlerinizi çalıştırabilirsiniz. Ofis içerisindeki tüm teknolojik ürünleri, beyaz eşyaları ve aydınlatma ürünlerini tek bir uygulama üzerinden yönetebilirsiniz.

2.Gün Işığından Daha Fazla Faydalanmayı Unutmayın!

Çoğu insan iş yerine geldiğinde hava hala karanlık oluyor bu doğru. Mecburen ışıkları açmak zorunda kalıyor olabilirsiniz. Fakat gün doğumundan sonra hava yeniden kararana kadar ışıkları kapatarak gün ışığından yararlanabilirsiniz. Perdelerinizi sonuna kadar açın ve içeriye doğal ışığın girmesine izin verin! Ofisinizde bulunan eşyaların pencereleri kapamasına ve güneş ışığını engellemesine izin vermemelisiniz.

Floresan, ampul, LED ışık gibi yapay ışıklar uzun süre maruz kalındığında gözlere zarar vermektedir. Hem gözlerinizin sağlığı hem de elektrik tasarrufu yapmak için tasarruflu fatura ödemek için doğal gün ışığından yararlanmayı unutmamalısınız.

3.Yazıcıları İhtiyacınız Olmadığı Müddetçe Kullanmayın.

Her ne kadar teknoloji çağında olsak da ofis içerisinde basılı materyallere ihtiyaç duyulabiliyor. Çıktı almak yerine atık kâğıtları kullanabilirsiniz. Daha önce çıktı aldığınız kâğıtları atmak yerine ilk önce kullanarak daha sonra geri dönüşüm çöp kutularına atabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra ofis içerisinde her masada yazıcı olmamalıdır. Ortak bir alanda kullanılabilecek büyük bir yazıcı ile elektrikten daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Isınmak ve Serinlemek İçin Tasarruf Yapma Yöntemleri

4.Klimayı Sabit Isıda Tutmaya Özen Göstermelisiniz.

Ofis içerisinde elektrik tasarrufu yapmanın bir diğer adımı da ısınma yöntemlerinde tasarrufa gitmektir. Genellikle iş yerlerinde ısınabilmek için klima kullanılmaktadır. Klimaları sürekli açıp kapatmak enerji israfına yol açmaktadır. Onun yerine kış aylarında ve yaz aylarında sabit bir ısıda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sabit ısıda çalıştırmak faturaya olumlu olarak yansımaktadır.

Klimayı sabit ısıda tutmanın yanı sıra bakımlarını da düzenli olarak yapmalısınız. Filtresini değiştirip düzenli olarak bakımını yaptığınızda doğru derecede ısı alabilirsiniz ve ofisinizi ısıtıp soğutabilirsiniz.

5.Eski Elektronik Eşyaları Yenilemelisiniz!

Evinizde ya da iş yerinizde mutlaka bulaşık makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyalar bulunmaktadır. Teknolojik ürünlerin yanı sıra beyaz eşyalarda da tasarrufa gidilmesi gerekmektedir. Eski eşyalarınızı yenisiyle değiştirmek doğru olacaktır. Yeni bir beyaz eşya alırken enerji sınıfına dikkat etmelisiniz. A sınıfına sahip ürünleri alırsanız elektrik tüketimi faturanıza daha az yansıyacaktır. Eski tip beyaz eşyalar ve teknoloji ürünleri oldukça fazla enerji harcamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için tüm teknolojik ürünlerinizi ve beyaz eşyalarınızı tasarruflu olacağını düşündüğünüz yeni ürünlerle değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz