Pil Nedir? Pil Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde artık pek çok teknolojik ürün pil ile çalışmaktadır. Pillerin ise her teknolojik ürüne uyumlu olabilecek çeşitleri bulunmaktadır. Öngörülen kullanım zamanından sonra biten piller ise atık pil konuma gelmektedir. Bu atık piller doğanın kirletilmemesi ve geri dönüştürülebilmesi adına toplanmaktadır.

0
41

Hemen hemen birçok alete güç veren mucizevi küçük enerji depoları piller. Özet olarak pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir araçtır. + ve –  olmak üzere iki adet ucu bulunur. Peki bu pil nasıl çalışır? Pil çeşitleri nelerdir? Bu kadar küçük boyutlarına rağmen pil elektriği nasıl depolar ve bu enerji nasıl kullanılır? Eksi olarak işaretlenmiş uç elektron kaynağıdır ve elektrik enerjisi kullanan bir cihaza bağlandığında elektronları sağlayan terminal olarak görev yapar. Elektronların oluşması için pilin içerisinde yer alan elektrolitlerin iyonları hareket ederler. Bu sayede kimyasal tepkime gerçekleştirerek enerji oluşur. Bu enerji uçlara bağlanan kablolarla istenilen yere aktarılabilir. Yeni bir pil almayı planladığımızda pil seçerken nelere dikkat etmeliyim diye düşünüyorsanız işte cevabı.

İş'te Kirtasiye Piller 1

Duracell Şarjlı Pil

İçerikler

Pil Çeşitleri Nelerdir?

Tek Kullanımlı Pil Çeşitleri

İsimlerinden anlaşılacağı üzere yalnızca bir kere ömürleri tükenene kadar kullanılabilir ve daha sonrasında atılır. Bu pillerde yer alan elektrotlar, kimyasal tepkimeler sonucu geri dönüşü olmayacak şekilde değişim geçirirler ve bu sebepten dolayı tekrar şarj edilemezler. En çok bilinen çeşitleri alkalin ve çinko-karbondur.

Şarjı Pil Çeşitleri:

Kullanıldıktan sonra ters elektrik akımı ile kimyasal tepkimenin geriye çevrilebildiği ve bu sayede tekrardan kullanım imkanı sağlayan pillerdir. Özel satılan pil şarj aleti ile tekrar şarj edilebilen bu pillerin, en çok bilinen türleri nikel-kadmiyum, nikel-metal hidrit, kurşun asit, lityum polimer (Li-Po) ve lityum iyon (Li-Ion) pillerdir. Pil şarj cihazları kısa sürede pillerinizi tekrar kullanılabilen hale getirebilmektedir. Pilleri şarj etmek için özel şarj aletleri kullanılmaktadır. 

İs'te Kirtasiye Piller 2

Varta Şarj Cihazı

Pil Ölçüleri Nelerdir?

AA Pil Nedir?

AA kalem piller üretici tarafından aksi belirtilmediği sürece 1.5V gerilime sahiptir. 49.2–50.5 mm arası uzunluğa ve 13.5–14.5 mm çapa sahiptirler. Alkalin AA piller yaklaşık olarak 23gr, lityum AA piller 15gr ve şarjlı Ni-MH AA piller 31gr civarında ağırlığa sahiptirler.

AAA Pil Nedir?

AA kalem piller üretici tarafından aksi belirtilmediği sürece 1.5V gerilime sahiptir. 44.5 mm arası uzunluğa ve 10.5 mm çapa sahiptirler. Alkalin AA piller yaklaşık olarak 11.5gr, lityum AA piller 7.6gr ve şarjlı Ni-MH AA piller 14-15gr civarında ağırlığa sahiptirler.

C Pil Nedir?

Piyasada orta boy olarak isimlendirilen ve daha büyük kapasitede olan pillerdir. Genelde silindir şeklindedir.

9V Pil Nedir?

9 V voltaj değerine sahip olan ve genelde dikdörtgen prizması şeklinde olan pillerdir.

D Pil Nedir?

Piyasada büyük boy olarak isimlendirilen ve daha büyük kapasitede olan pillerdir. Genelde silindir şeklindedir.

İs'te Kirtasiye Piller 3

Duracell D Pil

Kullanılan Malzemelere Göre Piller

Pil yapımında ne kullanılır , pil hangi maddeden yapılır diye düşünüyorsanız, basit kimyasal maddeler ve doğal madenler kullanılmaktadır.

Karbon-Çinko (Uzun Ömürlü): Üretim maliyeti bakımından en ucuz olandır. Çok düşük güçte enerji sağlarlar ancak kullanım ömürleri oldukça fazladır. Bu sebepten saatlerde veya uzaktan kumanda cihazlarında kullanılması uygundur.

Alkalin: Birinci tip batarya ailesi içinde en çok kullanılan türü çinko-alkalin manganez dioksit pilidir. Birlikte birden fazla alkaline pil kullanıldığında oldukça yüksek güç elde edilebilmektedir. Bu güç miktarı Karbon-Çinko’ya ve İkinci Tip Pillere göre daha fazladır. Öte yandan kullanım ömrü de oldukça iyidir.

Lityum Hücreleri: Lityum piller, geleneksel sıvı elektrolit pil sistemleri içindeki diğer pillerden daha fazla performans gösterebilmesi sebebiyle tercih edilirler. Uzun ömürlüdür. Lityum piller genellikle küçük ebatlarda üretilmektedir. (AA kalem piller boyutunda). Büyük ebatlı pilleri ise sadece askeri uygulamalar için kullanılmaktadır.

Üretimde Kullanılan Ekonomik Pil Malzemeleri

Alkaline: Üretim maliyeti en düşük olan şarj edilebilen pildir. Uzun ömürlü olup orta seviye güç gerektiren uygulamalarda kullanılır. Tekrar şarj edilebilme sayısı diğer şarj edilebilir pillere göre daha azdır. Kullanım popüleritesi bakımından en fazla tercih edilen şarj edilebilir pildir. Her hangi bir toksik madde içermediği için çevreye zararı bulunmamaktır ve imhası kolaydır.

Nikel-Kadmiyum: Yapı olarak sağlam ve kullanımı güvenlidir. Yüksek güç kapasitesine sahiptir ve çalışması için gerekli ortam sıcaklığı geniş bir aralığı kapsar. Kullanım ömrü yüksek olmasına rağmen aktif kullanım süresi kısadır ve sıklıkla şarj etme ihtiyacı ortaya çıkar. Kendi kendine güç boşalması yaşanır ve boşalma miktarı aylık olarak %30 civarındadır. Önemli bir noktası da şudur ki, %15 oranında toksik malzeme içerir ve kanserojen kadmiyum bulundurur. Bu sebepten imha edilmesi tehlikeli olabilmektedir. Geri dönüşüm yoluyla ortadan kaldırılma ihtimali yüksektir.

Nikel-Metal Hidrit: NiMH piller NiCd pilleri ile aynı voltajı üretirler, ancak kapasiteleri %30 daha fazladır. Yüksek akım verebilirler ve kullanım ömürleri uzundur. Kendi kendine güç boşalması olmakta ve NiCd ‘ye göre aylık %40 daha fazla boşalma söz konusudur. NiMH toksik kadmiyum içermez. Ancak yüksek miktarda nikel oksit ve biraz kobalt içerir ve bu maddeler kanserojendir. Geri dönüşüm yapılmalıdır.

Lityum-İyon: Şarj edilebilen pil teknolojileri içinde geliştirilen en son buluştur. NiMH’ ye göre en az %30 daha hafif ve en az %40 daha fazla kapasiteye sahiptir. Yüksek akım sağlayabilen bu tür aynı zamanda uzun ömürlüdür. Kendi kendine boşalma miktarı NiMH’ ye göre aylık %20 daha düşüktür. Aşırı ısı pile zarar verebilmektedir. Böylelikle de yangın çıkma ihtimali yüksektir. Li-Ion hücreler toksik kadmiyum içermez. Ancak bir miktar kobalt veya nikel oksit içermektedir. Bu maddeler kanserojendir ve geri dönüşüm uygulanmalıdır.

İs'te Kirtasiye Piller 4

Varta Lityum Pil

Kurşun Asit: İkinci tip pillerin dünyada en çok bilinen türüdür. Pilin üretimi, imalatının işlem süreçleri denenmiş olup ekonomik ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. Ancak pil ağırdır ve kullanıcı uygulamaları için kullanımı kolay değildir. Kurşun bir toksik maddedir ve kanserojen maddeler içerir. Kurşun-Asit pillerinin geri dönüşümü oldukça yüksektir. Geri dönüşüm oranı %93 oranındadır ve bu büyük bir başarıdır.

Pilin Zararları

Geri dönüşüm açısından pil son derece dikkatli davranılması gereken malzemelerdendir. Şarj edilemeyen pillerin içinde çinko, mangan, cıva, gümüş oksit, lityum bulunmaktadır. Şarj edilebilen pillerin içinde ise nikel kadmiyum, nikel metal ve kurşun asitleri yer alıyor. Toprağa karışan piller, bitkiler ve hayvanlar yoluyla insanlara geçerek sakat doğumlara hatta kanserlere neden olabiliyor. Cıva, merkezi sinir sisteminde tahribatlara neden olabilmektedir. Kurşun, kansızlık, mide rahatsızlıkları, kısırlık ve kansere neden olmaktadır. Kadmiyumun ise prostat kanserine yol açtığı bilinmektedir. Bu derece sağlığımız açısından tehdit oluşturan bir ürünü organik çöp gibi normal çöpe atmamalıyız. Özel pil toplama kutularına biten pilleri atmalıyız. Pilleri atmak sağlımız ve geleceğimiz açısından önemlidir.

Atık Pilleri Ne Yapmalıyız?

Atık haldeki pilinizi ayrı bir yerde biriktirmeli, evde veya ofiste uzun süre muhafaza etmemelisiniz. Bu pillerin bünyelerindeki bazı metallerin geri kazanılabilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çevreye zarar vermemek için bu piller en yakın atık pil toplama kutusuna atılmalıdır. 

İs'te Kirtasiye Piller 5

Varta Düğme Pil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz