Sosyal Medya Nasıl Daha Etkili Kullanılır?

Bir işletme ve marka sahibi olarak mutlaka çağın gerisinde kalmak istemezsiniz çünkü rekabete ayak uyduramayan firmalar kesinlikle kaybetmeye mahkumdur. Son 10 yıl içerisinde hayatımıza giren ve adeta bir vazgeçilmez haline gelen sosyal medya platformları sayesinde artık eski nesil mecraların yanına daha iyi ve etkili bir reklam aracı daha eklenmiş oldu.

0
78

Dünya değişip dönüşürken bir işletme ve marka sahibi olarak çağın gerisinde kalmak istemezsiniz. Çünkü rekabete ayak uyduramayan firmalar kesinlikle kaybetmeye mahkumdur. Özellikle son 10 yıl içerisinde hayatımıza giren ve adeta bir vazgeçilmez haline gelen sosyal medya uygulamaları sayesinde artık eski nesil diye adlandırılan televizyon, gazete ve dergi gibi reklam mecralarının yanına daha iyi ve etkili bir reklam aracı daha eklenmiş oldu.

Sosyal medyada geçirdiğimiz zaman dilimleri büyüdükçe marka sahiplerinin aklında şu sorular belirmeye başladı: “Sosyal Medyayı İşletmem İçin Nasıl Daha Etkili Kullanabilirim?” ya da “Markamı Sosyal Medya Üzerinden Nasıl Büyütebilirim?” Öncelikle sosyal medyanın sizlere sunduğu daha net sonuçlar veren ve reklamınızın hedef kitlenize hangi ölçülerde ulaşıp ulaşmadığını analiz etmek daha kolay olduğu için firmalar son dönemde işletmeler için İnstagram reklamları veya markalar için Facebook reklamları gibi araştırmalara hız vermeye başladılar. Çünkü çok ucuz rakamlara büyük kitlelere ulaşma imkanı veren sosyal platformlar aynı zamanda işletmenizin en doğru müşteri potansiyelini bulmasına da yardımcı olmaktadır. Özellikle yeni kurulan ve müşteri potansiyeline hızla ulaşmak isteyen markalar için dijital reklam bulunmaz bir fırsat olarak sunulmaktadır. Sosyal platform reklamları iyi kullanılması gereken bir araçtır. Bu konu ile ilgili hassasiyet ile yaptığımız araştırmalarımız sonucunda sizler için bu araştırma yazısını hazırladık. Dilerseniz aşağıda madde madde sıraladığımız her biri birbirinden önemli tüyolara birlikte göz atalım.

İçerikler

1) Hangi Sosyal Medya Uygulamasına Ağırlık Vereceğinizi Seçmelisiniz!

Öncelikle sizlere çok ilginç gelebilir ancak sosyal medya uygulamalarının kendine has kitleleri ve bu kitlelerin benimsedikleri alışkanlıklar bulunmaktadır. Mesela İnstagram biraz daha genç ve ön planda olmayı tercih eden bir kitle tarafından kullanılırken Facebook biraz daha orta yaşlı ve yaşlı kitle tarafından tercih edilmektedir. Twitter ise her yaştan insanın bulunduğu bir uygulama olarak gözümüze çarpar. Tiktok ise “teenage” diye adlandırdığımız çok daha genç bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle sizlerin ağırlık vereceği sosyal medya uygulaması kesinlikle müşteri potansiyelinizi ve hitap ettiğiniz kitleye ve bu kitlenin isteklerine uygun bir şekilde şekillenirse daha cüzi rakamlara daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

2)Seçtiğiniz Platformdaki Dengeleri Gözetin!

Platformları aynı bir kafe veya restoran gibi düşünebilirsiniz. Kendine has müşterisini oluşturmuş ve o tipte kitlelerin takıldığı mekanları canlandırın gözünüzde. Mesela spor malzemeleri satan bir işletmeniz var. Bu ürünleri gençlerin takıldığı bir kafede mi daha etkili sunabilirdiniz yoksa emekli kişilerin takıldığı bir kahvehanede mi? Cevap çok basit. Tabii ki gençlerin daha yoğun takıldığı bir yerde ürünlerinizi daha rahat sergileyebilirdiniz. Bu nedenle ilk önce ürünlerinizi ve bu ürünlerin müşterilerinin daha yoğunlukta olduğu bir platform seçmelisiniz. Ardından bu platforma uygun içerikler ile o ortamın dengelerine uygun stratejiler izlemelisiniz. Dijital Reklam sizi ve markanızı daha üst seviyelere taşıyacaktır. Ancak doğru yapıldığı taktirde!

3)Düzenli ve Programlı Paylaşımlar Yapın!

Dijital dünya genellikle algoritmalar üzerinde yürümektedir. Algoritmalar ise düzenli, aynı saate ve hep aynı günde yapılan paylaşımları kesinlikle karşılıksız bırakmaz ve sizlerin daha çok ön plana çıkmanızı sağlar. Öncelikle profilinizin hangi günlerde veya hangi saatlerde daha sıklıkla ziyaret edildiğini tespit etmelisiniz. Ardından yoğunluğun olduğu bu saatlerde paylaşımlarınızı yaparak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Genellikle sosyal medya kullanımları hafta içi gün içerisinde akşam 17.00 veya 18.00 sularında artış göstermektedir. Çünkü gün içerisinde iş veya okulda olan kullanıcılar akşam boş vakitlerini bu platformlarda geçirmektedir. Sizler de bu altın saatleri verimli kullanmanın yollarını aramalısınız.

4)Marka Analizini İyi Yapın!

Bir markanın sosyal medya yüzü oluşturulurken genellikle marka analizi önemsenmez veya atlanır. Ancak düşülen en büyük hataların başında gelmektedir bu husus. Sizin markanız insanlara ne vaat ediyor. Onların zihninde nasıl bir imaj yaratıyorsunuz. Onlar sizleri sadece ucuz olduğunuz için mi tercih ediyor yoksa sizin ürünlerinizi kullanmak insanları havalı mı hissettiriyor. Bu araştırmaları doğru yapmak oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Eğer bu analiz iyi yapılmaz ise insanlara beklediğinin dışında yaptığınız paylaşımlar markanıza büyük zararlar verecektir. Örneğin lüks bir otomobil markası iseniz ulaşılmazlığı temsil etmeniz gerekmektedir. Ancak siz kaliteniz altında paylaşımlar yaparsanız imajınız büyük bir yara alacaktır. 

5)Müşteri Kitlenizi İyi Belirleyin!

Müşteri analizleri ve onların istekleri satış stratejisi konusunda oldukça hassas bir evreyi temsil eder. Öncelikle ürünlerinizin kalitesi, fiyat performans dengeleri içerisinde hangi sınıfa veya hangi kitleye hitap ettiğini çok iyi tespit etmelisiniz. Örneğin orta kalite de bir ürününüz varsa ona uygun renkler ve yüzler tercih etmelisiniz. O kitlenin zevklerine göre paylaşımlar yapmadığınız taktirde size duyulan güven zedelenir ve harcadığınız reklam ücretleri karşılıksız kalır.

6)Kullanıcılarınızı Aktif Tutmaya Çalışın!

Düzenli bir paylaşım sistemi ile sosyal medyanızı canlandırdınız ve takipçiler gelmeye başladı. Fakat siz onları sürekli aktif olarak tutacak etkinlikler düzenlemezseniz o takipçilerinizin birer birer gidişlerini de izlemek zorunda kalırsınız. Örneğin çekilişler, soru cevaplar ve anketler takipçilerinizi daha aktif tutmanız da sizlere büyük yardım sağlarlar. Ayrıca takipçileriniz marka tarafından önemsendiğini hisseder ve markanızla bir özdeşlik kurmaya başlarlar. Üstelik müşterilerinize kendi promosyon ürünlerinizden hazırlayacağınız hediyeler verebilirsiniz. Bu sayede markanızın ve logonuzun doğal reklamını yapmak için farklı bir fırsat doğmuş olur. Firmanız için birbirinden farklı promosyon ürünlere göz atmak için sitemizde bulunan Promosyon Ürünler kategorisine göz atabilirsiniz.

7) İçeriklerinizde Görsel Bütünlüğü Korumaya Çalışın!

Sosyal medya hesapları adeta birer vitrin gibidir. Ve sizler de vitrinlerinizin estetik görünmesini sağlamak durumundasınız. Mesela sıcak renklerden oluşan içerik kapaklarınız yoğunluktaysa bu şekilde devam etmenizi öneririz. Ayrıca karamsar ve iç karartan renklerden sosyal medyada uzak durmalısınız. Çünkü insanlar bu platformlarda kafa dağıtmak ve eğlenceli vakit geçirmek için zaman geçirirler. Onları kötü hissettirmeyin. Görsellerde bol yazı ve karmaşık görsellerden kaçınmaya çalışın. Markanızı en iyi yansıtan en fazla 3-4 renk seçin ve görsellerinizi genellikle bu renkler üzerine inşa edin.

8)Kurumsal Kimliğinizi Ön Plana Çıkartın!

Reklam dünyasında imaj her şeydir. İnsanlara büyük ve gösterişli bir marka imajı çizmek için kurumsal görünümünüze dikkat etmelisiniz. Örneğin gelen mesajlara kurumsal bir dil ile cevap vermelisiniz. Ayrıca dini ve milli bayramlarda o günün hassasiyetlerini uygun içerikler paylaşarak insanların dikkatini çekmelisiniz. Gündemi çok iyi takip etmeli ve etiketlerinizi buna uygun seçmelisiniz. Ancak tüm bunların yanı sıra kurumsal duruşunuzdan kesinlikle taviz vermemelisiniz. Çünkü bazı markaların müşteri yorum ve mesajlarına verdiği esnaf jargonundaki cevaplar kesinlikle kimliğe zarar vermekte hatta geri dönülmez hasarlar bırakmaktadır.

9)İnsanlar Sizi Neden Takip Etmeli?

Bu sorunun cevabı oldukça büyük önem arz etmektedir. Çünkü günümüzde insanların zamanı çok değerlidir. Sizin profilinizde öğretici içerikler bulduğu için mi takip etmelidir yoksa eğlendiği için mi takip etmelidir? Bunun kararını net bir şekilde vermeli ve ona uygun içerikler üretmelisiniz. Sosyal Medya reklamları ancak uygun içerikler kullanıldığında daha verimli bir hale gelir.

10)Sosyal Medyayı Sadece Satış Arttıracağınız Bir Yer Olarak Düşünmemelisiniz!

Neden mi? Çünkü insanlar sürekli gözüne sokulan taktikleri gördüğü anda bir ön yargı beslemeye başlar. Sosyal medya sizin ve markanızın bir yüzüdür. Sadece satış yapmaya çalışmak bir süre sonra takipçilerinizi kaçırır. Bu nedenle marka kimliğinizi kuvvetlendirdiğiniz ve insanların zihninde bir yer edindiğiniz bir mecra olarak da düşünebilirsiniz. Emin olun size daha verimli dönüşleri olacaktır.

Diğer yazılarımız için sitemize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz