Telefon Kulaklığı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonlarımız ve tabletlerimiz artık günlük hayatımızın bir vazgeçilmezi durumundadır. Evde, iş yerinde, otobüste, yürürken, temizlik yaparken ya da yeni kalktığımızda kısacası her yerde bu cihazlarla mutlaka bir şeyler dinleyebiliriz.

0
48

Cep telefonlarımız ve tabletlerimiz günlük hayatımızın bir vazgeçilmezi durumundadır. Evde, iş yerinde, otobüste, yürürken, temizlik yaparken, yeni kalktığımızda kısacası her yerde ve her zaman bu cihazlarımızla mutlaka bir şeyler dinleyebiliriz. Dinlemesek bile izler veya görüşmeler yapabiliriz. Bireyselliğin bu günler de daha da artmıştır. Bu yüzden telefonlarımızla yaptığımız işlemleri sadece bizim duyabilmemiz için telefon kulaklığı kullanmak bir zorunluluktur. Ayrıca telefonların uzun süreli beyin bölgesine yakın bir şekilde tutulmamalıdır. Zararları uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Cep telefonu kulaklıkları telefonunuzu daha rahat ve esnek bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Sağlık açısından sizi bir tehlikeden uzak tutmaktadır. Öte yandan dış dünyadan sizi biraz soyutlayarak size ait özel bir dünya oluşturmaktadır.

İçerikler

Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Amaç: Kulaklığınızı ağırlıklı hangi amaç için aldığımızı iyi belirlemek gerekiyor. Sadece iletişimde mi kullanacaksınız, müzik ve film gibi medya unsurlarını mı ağırlıklı takip edeceksiniz, oyun oynamak için telefon oyuncu kulaklığına mı ihtiyacınız var? Bu amaca göre fiyat performans özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir.

Model: Genelde model olarak kulak üstü kulaklıklar ve kulak içi kulaklıklar (In-ear kulaklıklar ve earbuds) diye ikiye ayırabiliriz. Kulaklık kulak üstü olarak tercih edildiğinde, yüksek ses kalitesine ve seviyesine sahip olabilmektedir ancak dış görünüş açısından büyük olduğu için taşınması zordur. Kulak üstü telefon kulaklığı kulak içi telefon kulaklığına oranla daha fazla fiyat aralığına sahiptir. Kulaklık kulak içi olarak tercih edilirse;  İn-ear kulaklıklar, ses izolasyonu diğer modellere göre daha iyi olan bu modellerdir. Kulak içi takılarak kullanıldığından kulaklara uyma sorunu yaşatabilmektedir. Uzun süre temizlenmeden kullanılırsa kulak açısından sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Earbuds kulaklıklar, en az verimle çalışan kulaklıklardır. Fiyat olarak uygundur ancak sesi tam izole edemediğinden istenilen ses kalitesini vermekte zorlanabilmektedir. Bu modelleri seçerken birinci öncelik sizin konforunuzdur. Çeşit sayısı oldukça fazla olduğu için kulak yapınıza en uygun kulaklığı deneyerek bulmak en doğru olanıdır.

İste Kirtasiye Telefon Kulakligi 1

Hytech Kulaklık HY-XK10

Frekans aralığı: Burada belirtilen değerler ne kadar genişse ses kalitesi de o kadar yüksektir. Hz cinsinden ifade edimektedir.

Ses hassasiyet seviyesi(db): Ortalama 100-105 db aralığı iyi kabul edilebilir. Kulaklık verdiği ses enerjisinin seviyesinin db cinsinden ifadesidir.

Kablosuz Kulaklıklar Son Dönemin Yükselen Yıldızı

Kablolu – kablosuz kullanımı: Telefon kulaklığı kablosuz ve kablolu olarak iki farklı yöntemle kullanılmaktadır. Kablo karmaşasından sıyrılarak cihazınızla aranızdaki mesafenin kablo uzunluğuna bağlı olmamasını istiyor ve yanınızda taşıma açısından daha portatif bir ürün arıyorsanız kablosuz kulaklıklar idealdir. Genel olarak kulaklık bluetooth teknoloji sayesinde kablosuz bir duruma gelmektedir. Ancak kablosuz kulaklıkların temel sorunu mesafe ve şarj süreleridir. Bu tarz kulaklıkları tercih ederken uzun şarj süresine ve ihtiyacınız olacak kadar mesafe çekim kapasitesine sahip kulaklıkları tercih etmek daha uygundur. Kulaklığımı kablolu kullanılırım, devamlı şarj etmek gibi problemlerle uğraşamam diyorsanız, tercihiniz tabii ki de kablolu kulaklıklar olmalıdır. Ancak tablolu kulaklıkların temel sorunu ortada bir kablonun olması ve iş yaparken elinize ayağınıza dolaşmasıdır.

İste Kirtasiye Telefon Kulakligi 2

Hytech Telefon Kulaklığı HY-XBK10

Tuşlar:  Kulaklık üzerinde fonksiyonel tuşlar olması kulaklığınızı kullanırken size büyük kolaylıklar sağlayabilmektedir. En basit özellikler arasında telefon açma tuşu, ses ayarlama tuşları sayılabimektedir. 

Bütçe: Yukarıda belirtilen özelliklere baktıktan sonra bütçenize uygun tercihleri seçmek gerekmektedir.

Telefon Kulaklıklarında Sık Rastlanan Sorunlar

Telefon kulaklığı neden bozulmaktadır? Bozulmanın en büyük etkileri malzemenin kalitesi, kullanıcı hataları veya teknik sorunlardır. Aldığınız ürünün üretildiği malzemeler kaliteli değilse genelde ürünün dış yüzünden başlayarak iç aksamındaki elektronik devreler üzerinde de kısa sürede deformeler meydana gelmektedir. Bu durumdan kaynaklanan sorunlar özetle; kulaklık cızırtı şeklinde ses çıkarabilir, telefon kulaklığı çalışmayabilir,  kulaklığın teki çalışmıyor olabilir, telefon kulaklığı kulağınızda durmuyor olabilir, yankı yapıyor olabilir ya da mikrofonu çalışmıyor olabilir. Kullanıcı hatalarından kaynaklanan sorunlar kabloların kullanma talimatında belirtilen şekilde kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Kabloların kırılması, telefon giriş jaklarının sert şekilde çıkartılıp takılması, uygun şarj sürelerine dikkat edilmemesi gibi sorunlardır. Teknik sorunlar ise genelde kullanıcıların cihazlara uygun ayarları yapamamasından veya cihaz ile kulaklıkların uyumsuz olmasından kaynaklanan sorunlardır. Bunları özetlersek; telefonunuz kulaklığı algılamıyor olabilir. Aldığınız telefon, kulaklığı desteklemiyordur ya da telefonunuz kulaklığı tanımıyor da olabilir. Bunların önüne geçmek için güvendiğiniz markaların ürünlerini tercih etmeli, kullanma kılavuzunda belirtilen hususlara dikkat etmeli, cihazlar üzerinde uygun ayarları yapmaya özen gösterilmelidir.

Kulaklığınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Gerek devamlı elimizin temas etmesinden, gerek ortamda bulunan tozlu yapıdan gerekse de kulağımızın içinde biriken kirlerden dolayı telefon kulaklıklarımız kirlenmektedir. Bunların temizlenmesi özellikle kulak sağlığımız açısından önemlidir. Temizlemek için gerekli olan malzemeler bir diş fırçası ve ispirto, kolonya veya hafif sabunlu sıcak sudur. Kulaklık içinde silikon gibi dış kaplamalar varsa bunları çıkarın. Ufak bir pamuk yardımı ile kulaklığın tüm kısımlarına bu malzemelerden istediğinizi hafifçe sürün. Diş fırçanızla hafif bir şekilde fırçalayarak kirlerin çıkmasını sağlayın. Kuru bir bez veya peçete (ufalanmayan cinslerden) ile kurulayın. Elektronik bir cihaz olduğu için tamamen suyun içerisine batırmaktan kesinlikle kaçının. Çıkan silikon parçaları da aynı şekilde temizleyin. Kulaklığınız 1-2 dakikalık bu işlemle tertemiz olacaktır. 

İste Kirtasiye Telefon Kulakligi 3

Kulak İçi Mikrofonlu Kulaklık HY-X06

İste Kirtasiye Telefon Kulakligi 4

Hytech Bluetooth Kulaklık HY-XBK80

İste Kirtasiye Telefon Kulakligi 5

Hytech Kulaklık HY-XBK90

Blog sayfamızda yer alan diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz