Ucuz Isınma Yöntemleri ile Kış Aylarında Tasarruf Yapın!

Ofisinizde veya evinizde kış aylarında ısınmak bir sorun haline gelebilir. Faturalara yansıyacak olan enerji harcamaları gece uykunuzu da kaçırabilir. Bu yüzden faturanız ve kış ayları gelmeden önce nerede ve nasıl tasarruf yapabileceğinize göz atmanızda fayda vardır.

0
42

Kış aylarında hem evlerde hem de ofislerde ısınmak zorlu bir süreç haline gelebilir. Odun sobalı ısıtma sistemlerini deneyebilir ya da zemin altı ısıtma seçeneklerine yönelebilirsiniz. Aslında bu kadar köklü ve büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Faturalardan tasarruf etmek için ufak tefek değişiklikler yaparak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Isınma ihtiyacınızın mevcut bütçenizi aşmaması için ucuz ısınma yöntemleri birer alışkanlığa dönüştürmelidir.

İçerikler

Pencere ve Kapılardaki Boşluklardan Soğuk Gelmesini Engelleyin

Bazen pencerelerin yanlarında ya da kapıların altlarında hava boşlukları oluşur. Siz evinizi ya da ofisinizi güzelce ısıtsanız da bu hava boşlukları içerdeki sıcaklığı çalıp götürecektir. Hava boşluklarının özellikle de kış aylarında tamir edilmesi gerekmektedir.

Pencerelerdeki boşluklardan hava gelmemesi için macunları ve izolasyon bantlarını tercih edebilirsiniz. Genelde ev içerisinde kullanılmayan odalar bulunmaktadır. Bu odaların kaloriferleri de yanmıyorsa kapı altlarında boşluk olduğunda içeriye soğuk hava girmektedir. Ucuz ısınma yöntemleri olarak kapı altından gelebilecek soğuğu engellemek için ise süngerler ve köpüklerden yararlanabilirsiniz.

Doğru Tekstil Ürünlerini Seçin

Isınmanın altın kurallarından biri de ev veya ofis içerisindeki tekstil ürünlerinin doğru seçilmesidir. Özellikle kalın ve ağır perdeler kullanarak dışardan gelebilecek soğuğu engelleyebilirsiniz. İnce tül perdeleri de gündüz vakitlerinde odanızı güneş ışığı ile doldurmak için kullanabilirsiniz. Kalın ya da ince perdelerin yanı sıra ofislerinizde jaluzileri ve stor perdeleri de tercih edebilirsiniz. Kaliteli tekstil ürünleri dışarıdan gelen soğuğu engellemektedir.

Ev içerisinde ise sizi sıcak tutacak TV battaniyeleri, yorganlar ve yatak örtüleri çaba sarf etmeden ısınmanız için biçilmiş kaftandır.

Ucuz Isınma Yöntemleri ile Sabit Oda Sıcaklığını Yakalayarak Fazla Enerji Harcamanın Önüne Geçin

Kış aylarında dışarısı ne kadar soğuksa evlerin ve ofislerin içi bir o kadar da sıcak oluyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Böyle yaparak hem fazla enerji harcamış olursunuz hem de sıcak-soğuk dengesini şaşırarak hasta olabilirsiniz. Oda içerisindeki ısı sürekli sabit olduğunda fazla enerji harcamaktan kurtulabilirsiniz. Ucuz ısınma yöntemleri, kombinizi sürekli açmak ya da kapamak değildir. Siz kombinizi kapadığınızda enerji tasarrufu yaptığınızı zannedebilirsiniz. Tekrar açtığınızda ise ısınmanız için belli bir süre ve enerji gerekecektir. Bu yüzden enerji tasarrufu değil enerji israfı yapmış oluyorsunuz. Belli bir dereceye getirdiğiniz kombi sabit bir şekilde aynı ısıda yanmaya devam ederse faturalarınızda şok edici ayrıntılarla karşılaşmazsınız.

Radyatörleri Mobilyaların Arkasına Saklamayın

Küçük ofislerde ya da evlerde bu madde pek mümkün olmayabilir ama elinizden geldiğince radyatörlerin önüne mobilya koymamaya özen göstermelisiniz. Mobilyalar radyatörlerin yaydığı ısıyı engellemektedir. Siz ısıyı ne kadar arttırsanız da odanızın ısınmasının imkânı yoktur.

En azından kış ayları boyunca dekorasyonunuzda küçük değişiklikler yaparak radyatörlerinizin önünün boş kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kombi Bakımınızı Düzenli Olarak Yaptırın

Ucuz ısınma yöntemleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de kombi bakımıdır. Kombi bakımınızı sadece arıza yaptığında ya da aklınıza geldiğinde yaptırmayın. Düzenli olarak bakım yaptırdığınızda ısı kaybı yaşamayacaksınız ve bu sayede de enerjiden tasarruf edeceksiniz. Kombinizde ya da radyatörlerinizde bir sorun olmadığında aynı enerjiyi kullanarak daha fazla ısınabilirsiniz. Her yıl en az 1 kez kombi bakımı yaptırdığınızda faturalarınızdaki değişikliği fark edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz