Yazı Tahtası Nedir? Nerelerde Kullanılmaktadır?

Günümüzde kara tahtaların yerini çoğunlukla beyaz tahtalar almıştır. Ofis ve okullarda lüksten ziyade artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelen yazı tahtaları kullanım kolaylığı açısından tercih edilebildiği gibi dekoratif duruşu ve kullanım alanı çeşitliliği nedeniyle de oldukça fazla tercih edilmektedir.

0
58

İçerikler

Yazı Tahtası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özellikle ofis ve okullarda lüksten ziyade artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelen yazı tahtaları, kullanım kolaylığı, dekoratif olması, model ve kullanım alanı çeşitliliği nedeniyle de oldukça tercih edilmektedir. Bu derece yaygın olan ürünlerde elbette ki tercih işlemi daha zor olmaktadır. Çünkü karşınıza birçok kriter çıkmaktadır. Bu tercihi yapmadan önce yazı tahtaları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda, yazı tahtası nedir, nasıl üretilmektedir, bunları seçerken dikkat etmemiz gereken kriterler nelerdir gibi başlıkları inceleyeceğiz.

Yazı Tahtası Nedir? Ne İşe Yarar?

Üzerine uygun kalem vasıtasıyla yazı yazılabilen ve kolay bir şekilde silinebilen tahtalardır. Geçmişte okullarımızda kullanılan tebeşirle yazılan kara tahtaların, teknoloji ile buluşturulan daha temiz ve daha pratik versiyonlarıdır. Teknoloji, ihtiyaçlar üzerine gelişme göstermektedir. Yazı tahtalarının kullanımındaki temel ihtiyaç ise “bir şeyler anlatma” ihtiyacıdır. Bu ihtiyacımız okullarda ders anlatmak, iş yerlerinde sunum yapmak, restoranlarda bilgi vermek şeklinde karşımıza çıkar. Dolayısıyla yazı tahtaları temelde bir şey anlatmanıza yardım etmek için vardır. Modelleri ve özellikleri; sizin bu anlatımınıza en pratik desteği, nasıl vereceği konusunda değişiklik göstermektedir. 

Yazı Tahtaları Nasıl Üretilmektedir ?

Yazı tahtasının yapımı basit olmasına rağmen kullanılan malzemeye göre işlemi biraz farklılık göstermektedir. Genel olarak; istenilen ölçülerde kesilen MDF, zemin olarak kullanılmaktadır. Yüzeyin manyetik olması, mıknatısların yapışması isteniyorsa çelik kullanılabilmektedir. Üzerine laminant kaplanarak yazılıp silinebilen bir yüzey elde edilebilir. Sonrasında çerçevesi (ahşap, alüminyum, mdf gibi) yerleştirilmektedir. Çerçevenin ana işlevi yapıştırılan laminant yüzeyin kalkmasını engellemektir. Son olarak sabit ve seyyar olmasına göre uygun ayaklar ve aparatlar monte edilmektedir.

Yazı Tahtasında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Yazı tahtası ile birlikte kullanılan ürünler; tahta kalemi (board marker), tahta kalemliği ve silgisidir.

Tahta Seçerken Kriterlerimiz Ne Olmalıdır?

Yazı tahtalarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Her ihtiyaca göre şekillenebilen yazı tahtaları için, her şeyde olduğu gibi öncelikle ihtiyacımızı iyi bir şekilde belirlememiz gerekmektedir. İhtiyacımızı belirlerken bakacağımız yazı tahtası özellikleri şunlar olmalıdır;

Kullanım Yeri Nelerdir?

İlk bakmamız gereken özellik yazı tahtasını nerede kullanacağımızdır. Burada hem kullanım alanımızı hem de kullanacağımız odayı dikkate almalıyız. Yazı tahtasının kullanım alanları genel olarak; ofis-iş yeri, okul, mutfaklar, restoran, ev, çocuklar gibi çeşitlilik göstermektedir. Mesela, çocuklar için tahta almayı planlıyorsanız, üzerinde yapmayı planladığınız yazı tahtası etkinliklerine göre, ölçü ve yüzey gibi kriterlere bakmak gerekmektedir. Evde not almak veya restoranda menü göstermek içinse mini yazı tahtaları veya duyuru panolarına bakılmalıdır.  Kullanacağımız oda ise bize ölçü ve dizayn seçiminde yardımcı olacaktır. Yazı tahtası dekoratif olmalıdır. Bu nedenle kullanacağınız odaya uygun şıklıkta ürünü tercih etmek daha doğru olacaktır.

Sabitlik veya Seyyarlık

Sabit, Duvara Monte Yazı Tahtası: Ofis veya ev duvarlarımıza kolayca monte edilebilen yazı tahtaları yer tasarrufu açısından oldukça avantajlıdır. Yazı tahtalarının diğer modelleri ofis içerisinde bir alan işgal etmektedir. Ancak duvara monteli modeller, asıldıkları duvarda hem dekoratif bir görüntü sağlarlar, hem de yer işgal etmezler. Peki, yazı tahtası duvara nasıl monte edilir? Öncelikle monte edilecek duvar bir çok açıdan görüş açısına sahip bir duvar olmalıdır. Yükseklik olarak ortalama boylu birisinin tahtanın en üst noktasına elinin uzanabileceği yükseklik seçilebilmektedir. Monte edilecek duvar boş ise duvarı ortalayacak şekilde, duvarda başka asılı eşyalar varsa kenarlardan eşit mesafeler kalacak şekilde ortalanması görüntü açısından daha şık olacaktır. Duvarın neresine asılacağına karar verdikten sonra iki kişinin yardımı ile tahta duvara kaldırılmaktadır. Bir su terazisi yardımıyla tahtanın yere paralelliğini kontrol edebilirsiniz. Vida deliklerinin olduğu yerlerden kalemle duvara işaret konulmaktadır. Tahta indirildikten sonra işaretli yerler matkap ile delinerek içerisine dübeller yerleştirilmektedir. Sonra tahta tekrar kaldırılarak duvara vidalayabilirsiniz.

 

İste Kirtasiye Duvara Monte Yazi Tahtasi

Duvara Monteli Tahta

Seyyar, Ayaklı:  Bu modellerin en önemli özelliği seyyar olmasıdır. İstediğimiz yere kolayca taşınabilmektedir.

Teleskopik Ayaklı: 3 ayaklı, genelde ölçü olarak küçük olan tahtalardır. Şık tasarımlara sahiptir.

 

Teleskopik Ayaklı Tahta

Tekerlekli Tahta: Altında bulunan tekerlekler sayesinde istenilen yere kolayca taşınabilir, sunum esnasında tahtanın açısı değiştirilebilir. Tekerleklerin üzerinde fren sistemleri mevcuttur, bu sayede istediğiniz yerde sabit kalması da sağlanır. 

 İste Kirtasiye Tekerlekli Yazi Tahtasi

Tekerlekli Tahta

Yüzey

Yazı tahtasının yüzeyi çok çeşitlilik göstermektedir. Tabi ki bu çeşitlilik fiyata yansımaktadır. Genelde yüzeyi laminant, melamin (en uygun fiyatlı seçeneklerdir ancak çizilmelere karşı dayanıklı değildir),duralit (ön tarafı lamine arkası mdf kaplı, melamine kıyasla biraz daha dayanıklı), porselen (en dayanıklı tiptir, ön porselen arka çelik kaplıdır), gibi malzemelerden oluşmaktadır. Özellik açısından ise mıknatıslı tahta (arkası çelik ön kısmı PVC kaplanan yüzeylerdir, yüzeyine magnetli malzemelerin yapışması sağlanmaktadır), yapışkanlı yazı tahtası (yüzeyine kağıtların yapışması sağlanır, pano olarak kullanımı idealdir, istenirse bir kısmı folyo ile kaplanıp üzerine yazılabilmektedir) Çift taraflı tahta (360 derece dönerli yazı tahtası olarak da bilinir ve her iki yüzü de yazmak için kullanılır, 360 derece kendi etrafında dönebilmektedir). Flipchart tahta (yüzey olarak tek kullanımlık kağıtların kullanıldığı, pratik katlama ve yırtma sistemi olan tahtalar). Kombin yüzeyler mevcuttur. Yazı tahtası ve mantar pano gibi yarısı mantar pano yarısı da tahta olan yüzeyler olduğu gibi özellikle çocuklar için yazı tahtası ve abaküsün bir arada sunulduğu tipler de mevcuttur. Renk olarak genelde beyaz tahtalar tercih edilmektedir. Ancak siyah (Kara tahtalar) gibi farklı renkler de mevcuttur. Genel olarak yüzey boş olsa da özellikle müzik dersleri gibi derslerde kullanılan yüzeyleri hazır çizgili tahtalar da mevcuttur.

İste Kirtasiye 360 Dönen Yazi Tahtasi

360 Derece Dönebilen Çift Taraflı Tahta

 

Çerçeve

Çerçeve olarak ahşap çerçeveli yazı tahtaları, MDF çerçeveli yazı tahtaları, alüminyum çerçeveli yazı tahtaları olarak gruplandırabiliriz. Bunlardan en dayanıklıları MDF çerçeveler, en maliyet etkin olanlar ise alüminyum çerçevelerdir.

Ölçü

Yazı tahtası ölçülerine karar verirken kullanacağınız alanın büyüklüğüne ve kullanma amacınıza göre karar verilmelidir. Küçük odalara büyük yazı tahtaları verimli olmayacaktır. Aynı zamanda büyük odalarda da küçük yazı tahtaları görünme açısından çok işlevsel olmayacaktır. Yazı tahtalarının ebatları sizin amacınızla da doğru orantılıdır. Tahta üzerinde geniş gruplar halinde çalışma yapıyorsanız veya sunum yaparken tahta üzerine bir takım çıktılar asmayı seviyorsanız alacağınız tahta büyük ölçülerde olmalıdır. Evde veya işte sadece ufak beyin fırtınası yapmak veya bazen birilerine ufak sunumlar yapmak için kullanacaksanız küçük ölçülerde yazı tahtaları tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz