Yazıcı Nedir? Doğru Yazıcı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Elektronik ortamdaki verilerin somut bir şekilde elinizde olmasını sağlayan yazıcı ve yazıcı çeşitleri ofiste, büyük iş yerlerinde ve evlerde sık sık kullanılmaktadır. Peki yazıcı çeşitleri nelerdir? Hangi yazıcı nerede kullanılmaya uygundur?

0
32

Bilgisayarınızdaki, tabletinizdeki yani kısacası elektronik ortamdaki verileri kâğıt üzerine işlemeye yarayan alete yazıcı adı verilmektedir. Bilgisayara kablosuz bağlantı ile bağlanabilen yazıcılar bulunduğu gibi USB VE RJ45 bağlantısını da kullanan teknolojik ürünler bulunmaktadır.

Yazıcıyla kâğıt üzerine bastırılabilecek birden fazla seçenek bulunmaktadır. Sunumlarınızdan tutun da ders notlarınıza ve fotoğraflara kadar pek çok farklı veriyi kâğıda bastırabilirsiniz. Önemli belgelerin ve fotoğrafların somut olarak elinizde olmasını sağlamak için doğru yazıcı modelini seçmeniz gerekmektedir.

Yazıcıların Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım yapacağınız alana ve amacınıza uygun yazıcılar bulunmaktadır. Çoğunlukla yazıcılar iki çeşide ayrılmaktadır. Kartuş ve dolum şişe kullanılan mürekkep püskürtmeli yazıcılar bulunduğu gibi toner kullanılan yazıcılar da bulunmaktadır.

Lazer Yazıcılar

Lazer olarak adlandırılan tonerli yazıcılar, çeşitli metinleri ve grafikleri kâğıda aktarmak amacıyla tasarlanmış bir üründür. Genellikle önemli ve yüksek hassasiyet gerektiren işlerde kullanılan lazer yazıcılar, aslında fotokopi makineleriyle benzerlik göstermektedir. Fotokopi makinelerinde de bu yazıcılarda kullanılan tonerler kullanılmaktadır.

Mono lazer yazıcı ile siyah-beyaz baskı ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.  Lazer yazıcılarla genel olarak renkli baskılar da yapabilme imkânına sahipsiniz. Diğer baskı ürünlerine göre daha hızlı olan lazer yazıcılar bilgisayar bağlantısı, USB bağlantısı ve Cloud araçları ile bağlantı kurmaktadır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar adı üzerinde mürekkep püskürterek baskı yapmaktadır. Bilgisayardan aldığı veri sinyaline göre mürekkep püskürterek verilerinizi basmaktadır. Cihazın içerisindeki kartuşlar mürekkep püskürtülmesini sağlamaktadır.

Özellikle ev içerisinde sıklıkla kullanılan bu yazıcı çeşidi, maliyetinin az olması bakımından tercih edilmektedir. Evin yanı sıra bazı ofislerde de hem kartuş hem de ürün maliyetinden tasarruf etmek açısından bu tip yazıcılar tercih edilmektedir. Bazı mürekkep püskürtmeli yazıcılar diğerlerinden farklı çalışmaktadır. Kartuş yerine sıvı mürekkep doldurulabilen kartuş çeşitleri de genellikle kullanılmaktadır.

Çok Fonksiyonlu Yazıcılar

Ofis içerisinde, büyük iş yerlerinde sıklıkla kullanılan çok fonksiyonlu yazıcılar fotokopi, faks, tarama gibi özellikleri bünyelerinde barındırırlar. Son zamanlarda özellikle ofislerde tasarruf yapmak için çok fonksiyonlu yazıcılara yönelim artmaktadır. Baskı almak, tarama yapmak ya da fotokopi çekmek için farklı makinelere yönelmenize gerek kalmamıştır. Tek bir teknoloji ürünü ile tüm işlerinizi anında halledebilirsiniz.

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir teknoloji ürünü alırken kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Ofisiniz ya da eviniz için yazıcı seçimi yaparken de bazı sorulara yanıt vermeniz sizi doğru ürüne götürecektir. Kullanım amacınızı belirlemek çok önemlidir. Fotoğraf baskılarınız için ya da renkli baskılarınız için bir ürün arıyorsanız renkli baskılarınızı kaliteli bir şekilde yapabilen teknolojik ürünlere yönelebilirsiniz.

Yazıcının büyüklüğü ve kapladığı alanda oldukça önemlidir. Ofisiniz için bir ürün almak istiyorsanız boyutunu ofisinizin büyüklüğüne göre seçebilirsiniz. Eğer eviniz için bir ürün alacaksanız boyutları küçük olan yazıcıları tercih etmenizde fayda vardır. Ürün alırken ayrıca boyutu kadar güç tüketimini de göz önünde bulundurmalısınız. Güç tüketimine dikkat etmenin yanı sıra tasarruf yapabilmek için sarf maliyetine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Dolum yapılabilen ve yapılamayan yazıcılara göz atarak tasarruf etmek isterseniz dolum yapabileceğiniz teknolojik ürünleri alabilirsiniz.

Çok fonksiyonlu yazıcılardan tutun da fotokopi makinelerine kadar kullanım sıklığınıza göre ürün seçimi yapmanızda fayda vardır. Eğer gün içerisinde bu tip ürünleri sık sık kullanıyorsanız hepsinin bir arada olduğu teknolojik ürünleri almalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz