Yüzey Temizleyici Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bir işyerine, ofise veya eve girdiğinizde dikkatinizi çeken ilk şey mekanın temizliği ve ferahlatıcı kokusudur. Eğer mekan güzel kokuyor ve zemini parlıyorsa mekanın sahibi ile ilgili kafanızda olumlu intibalar oluşabilir. Buradan anlıyoruz ki şirket olarak temizliğe önem vermek hem sağlık açısından hem de işyerinin reklamı açısından son derece önemlidir.

0
52

Bir işyerine, ofise veya eve geldiğinizde ilk dikkat çeken şey mekanın temizliği ve kokusudur. Güzel kokan ve parlayan bir yüzeye sahip bir mekan düşünün. Bu mekanın sahibi hakkında potansiyel müşterilerin kafasında çok olumlu intibalar oluşur. O halde şirket olarak temizliğe önem vermek hem sağlık ve sıhhat açısından, hem de işyerimizin reklamı açısından son derece önemlidir. Ayrıca kim temiz bir alanda çalışmak istemez ki. Temizliğin, çalışanların performansına olumlu bir etki oluşturduğu birçok bilimsel araştırma yazısında da belirtilmektedir. Peki işyerimiz veya evimiz için ideal temizliği nasıl yaparız. Temizliğin püf noktaları nelerdir? Bu yazımızda bu temizliğin en baş aktörlerinden olan yüzey temizleyici ürününü ele alacağız. 

Yüzey Temizleyici Nedir? Genel Yüzey Temizlik Ürünlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Yüzey temizleyicileri; her türlü yüzey tipi için özel geliştirilen ve yüzeyde biriken kir, leke ve tozları temizlemek için kullanılan malzemelerdir. Bu ürünler sayesinde yapılan temizlik çok fazla yormadan etkin bir şekilde sonuçlanmaktadır. Genel yüzey temizleyici içindeki özel formülleri sayesinde yüzeye zarar vermez. Kullanılan alana göre malzemenin türü değişmektedir. Fayans temizleme için ayrı, mermer ya da taş yer döşemelerini temizleme için ayrı, ahşap yüzeyler için ayrı ürünler kullanılmaktadır. Ancak genelde temizleyiciler, farklı bir çok yüzeye uygun temizleyici formülünü kullanmaktadır. Peki normal suyla temizlik yapma ile yüzey temizleyici ile yapma arasındaki fark nedir? Yüzey için temizleyicileri kullanmanın avantajları çok fazladır. Genel yüzey temizleyicileri; yapılan temizlik sonrasında su izi kalmamasını, yüzey üzerinde bir parlaklık oluşmasını ve güzel koku yayılmasını sağlar. Yüzey temizleyiciler genellikle birden çok yüzeye uyumludur. Temizleyiciler nerelerde kullanılır diye bakacak olursak; banyo ve tuvalet yüzeylerinde, salon-oda ve koridorların ahşap-parke yüzeylerinde, fayans kaplama yüzeylerde, düz beton yüzeylerde, evinizin ve işyerinizin temizliğinde etkinlikle kullanılabilmektedir.

İste Kirtasiye İdeal Yüzey Temizliği 2

Yüzey Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zemini süpürme: İmkan varsa yerdeki tozların ve çöp parçacıklarının elektrik süpürgesi ile önceden süpürülmesi, yapılacak yüzey temizliğinin etkisini artırmaktadır.

Yüzey temizleyici seçimi: Seçtiğiniz temizlik ürünleri güzel kokulu olmalıdır. Ev temizliğini koku ile daha çok hissedersiniz. Kullanacağımız yüzeye uygun ürün olmalıdır. Yüzey temizleyici kullanma talimatına bakılarak kullanılmalıdır. Talimatlarda belirtilen ölçülerde ve yüzeylerde kullanmaya özen gösterilmelidir. Örneğin; laminant parke temizliği yapacaksanız, Arap sabunu veya kokulu ahşap temizleyicilerin kullanımı uygundur. Ancak önemli bir kural da zemin ıslak bırakmamaktır. Temizlik sonrası mutlaka kurulanmalıdır. Tercih edilen ürün miktarı kullanım sıklığınıza göre belirlenmelidir. Örneğin çok fazla  temizleyici kullanılan bir işyerine sahip olabilirsiniz. Böylelikle 5 kg hacimli temizleyiciler size daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır.

Yer silme suyu hazırlama: Temizlik yapacağınız kovanın içerisine ihtiyacınıza göre hafif sıcak su konulur. Bu su içerisine kullanılmak istenen yüzey temizleyiciden kullanma talimatında belirtilen oranda bir miktar boşaltılmaktadır. Yüzeye uygun yüzey temizleyici seçilmelidir. Biraz daha kolay temizlik yapmak isteyebilirsiniz.  Çamaşır suyunun kokusunu her yerde duymak istiyorsanız ve kolay temizlik yapmak istiyorsanız su içerisine bir miktar çamaşır suyu atabilirsiniz. Bu suyu kullanmak için en uygun temizlik araçları temizlik setleridir. Krem tipte olan yüzey temizleyiciler, su içerisine değil direkt yüzey üzerine dökülürler. Sonrasında temizlik paspasları ile üzerinden temizlenmektedir.

 İste Kirtasiye İdeal Yüzey Temizliği 3

Bekleme: Yüzey temizleyicinin 5-10 dakika kadar yüzey üzerinde kalması gerekmektedir. Sonrasında ise kurulama yapılması daha parlak ve temiz bir yüzey sağlamaktadır. Temizleyici maddenin derine işlemesi için biraz beklemek gerekmektedir. O yüzden, kullandığınız ürün sildiğiniz zeminde biraz kalmalı, ondan sonra durulama veya kurulama yapılmalıdır. O halde yerleri silerken iz kalmaması için yer nasıl silindiği ile ilgili aklınızda soru işareti oluşabilir. Fakat cevabı tam da burada gizli. Suyun iz bırakmaması için içine konulan yüzey temizleyici kadar, sonrasında yapacağınız kurulama işlemi de etkili olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz